Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Tunezji

Położenie
Tunezja jest położona w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Libią i Algierią. Kraj zamieszkuje ponad 10 mln osób, z czego 98% to Arabowie. Powierzchnia Republiki Tunezyjskiej wynosi ok. 164 tysięcy km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Powierzchnia Tunezji pod względem wielkości, może być porównana do połowy Polski. Wybrzeże kraju od strony północnej i wschodniej opływa Morze Śródziemne. Północ Tunezji obejmuje krańce Atlasu z pasmami górskimi, tj. Madżara, Tabassa i Góry Tunezyjskie (najwyższy szczyt republiki Dżabal asz-Szanabi 1544 m n.p.m.). Tutejsze góry opadają do morza, a ich przedłużeniem jest półwysep Al-Watan al-Kibli z przylądkiem Ar-Ras at-Tajjib. Przechodząc na południe ukształtowanie terenu jest coraz bardziej płaskie i wyznacza strefę saharyjską. Na wschodnim wybrzeżu, poza nizinami i lagunami znajduje się kilka zatok. Przy granicy z Libią rozciąga się nizina Al-Dżifara, która w kierunku zachodnim przechodzi w płaskowyż Az-Zahr. W południowej i południowo-zachodniej części kraju znajduje się również fragment Wielkiego Ergu Wschodniego.
 
Podstawowe informacje
W Tunezji panuje ustrój polityczny zwany republiką. Na czele państwa stoi prezydent Al-Badżi Ka’id as-Sibsi. Językiem urzędowym jest język arabski, ale w miejscowościach turystycznych można posługiwać się francuskim i angielskim. Obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski (TND). Kraj jest podzielony na 24 gubernatorstwa (wilaje). Stolicą i największym miastem Tunezji jest Tunis. Pozostałe najludniejsze miasta to: Safakis, Susa, At-Tadaman i Kairuan. 
 
Dojazd
Najszybciej i najwygodniej dotrzemy do Tunezji samolotem. Lot jest krótki i trwa ok. 3 godzin. Najlepszą opcją jest zakup wycieczki w biurze podróży, ponieważ wtedy przelot w obie strony jest wliczony w cenę. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną organizację podróży, możemy szukać tanich lotów z Londynu, Paryża oraz Włoch. Największymi przewoźnikami są Tunisair i AirFrance. Za lot z Warszawy, z przesiadką w jednym z wymienionych wyżej miast zapłacimy od 700 złotych w górę. Jeśli poszukamy biletów odpowiednio wcześnie, cena może ulec zmniejszeniu. Do Tunezji możemy również przypłynąć statkiem, z Geniu, Marsylii czy Trapanii. Planowany czas trwania podróży to 24 godziny. 
 
Turystyka
Lazurowe morza ze złocistym piaskiem, zielone gaje oliwne, palmy daktylowe i niesamowite pustynne zachody słońca, wzbogacają tutejszą kulturową mozaikę. Dołączając do tego życzliwych mieszkańców i wyśmienitą kuchnie okazuje się, że naprawdę warto rozpocząć tutaj swoją wakacyjną przygodę. Najpiękniejsze plaże Tunezji znajdują się w Djarbie, Hammamet, Sousse i w okolicach Tabarki. Ponadto, będąc w tym słonecznym kraju, koniecznie należy zobaczyć ruiny legendarnej Kartaginy, Tunis, Sousse, Sidi Bou Said, amfiteatr w Al-Dżamm oraz Park Narodowy Aszkal. 
Popularne miasta: