Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tunezja – kultura i religia

Kultura 
Tunezja jest bardzo zeuropeizowanym krajem, jednak różnice kulturowe można zauważać bez większych trudności. Tutejsza kultura kształtowała się przez tysiące lat. Szczególny wpływ miał protektorat francuski, który trwał 75 lat. Dzięki niemu, nastąpiła znacząca poprawa warunków bytowych oraz zdrowotnych i zwiększyła się liczba mieszkańców Tunezji. 
 
Tunezyjczycy są potomkami Berberów. Jeśli okazuje się im szacunek są bardzo otwarci, gościni i mili dla turystów. Tutejsi mężczyźni praktycznie każdego dnia przychodzą do kawiarni, aby zapalić fajkę wodną (tzw. sziszę), pograć w karty i porozmawiać. Rzadko spotyka się wśród nich kobiety. 
 
Oprócz pięknych plaż i turkusowej wody w Tunezji, warto zobaczyć rzymskie i fenickie ruiny oraz zwiedzić Sousse i Tunise, gdzie znajdują się piękne meczety i pałace. Tutejsza architektura charakteryzuje się wielkimi kopułami, smukłymi minaretami oraz białymi domkami mieszkalnymi. 
 
Przed przyjazdem do Tunezji, należy sprawdzić, czy nie trafimy na Ramadan, czyli miesiąc postu. Jest to święto ruchome i przynoszące spore niedogodności. W ciągu dnia nie ma możliwości kupienia czegoś do jedzenia i skrócone są godziny pracy banków oraz urzędów. 
 
Religia
Muzułmanie stanowią w Tunezji 99,2% społeczeństwa. Mimo tego, można spotkać tutaj również katolików i wyznawców judaizmu. Najbardziej imponującą świątynią katolicką jest Damous El-Karita Basilica usytuowana nad Kartaginą. Natomiast w Dżerbie, znajduje się synagoga El Ghriba , która jest najważniejszym ośrodkiem religijnym wyznawców judaizmu w całej Afryce.
Popularne miasta: