Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Tunezję

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż samochodem, należy mieć na uwadze stan tunezyjskich dróg i mentalność tamtejszych kierowców. Drogi lokalne są zazwyczaj bardzo nierówne, a kierunków ruchu nie wyznaczają żadne linie. Poboczem często poruszają się piesi, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy w każdym możliwym (choć często niedozwolonym) miejscu.

Kierowcy bardzo swobodnie podchodzą do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Poruszają się całą szerokością drogi, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach, przekraczają prędkość itd. Poruszając się po Tunezji samochodem należy więc uważnie obserwować stan nawierzchni, a także innych uczestników ruchu drogowego, którzy potrafią być nieprzewidywalni. Najlepiej więc zachować bezpieczną odległość i samemu stosować się do znaków i ograniczeń prędkości (50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim i 110 km/h na autostradach).

Autostrada łącząca północ z południem kraju jest płatna, choć nie jest to droga szybkiego ruchu znana z krajów europejskich. Lokalne drogi są zazwyczaj asfaltowe, choć w obrębie małych miejscowości nie brakuje dróg nieutwardzonych.

Po Tunezji najwygodniej jest podróżować transportem zorganizowanym. Szczególnie liniami narodowego przewoźnika SNTRI, który dysponuje nowoczesnymi, klimatyzowanymi autokarami kursującymi ze stolicy kraju do wszystkich dużych miast. Funkcjonują także połączenia autobusowe z mniejszymi miejscowościami, choć na niektórych trasach kursują tylko raz dziennie. Warto sprawdzić rozkład jazdy na stronie przewoźnika. Autobusy lokalne kursują w obrębie największych miast i ich okolic. Są to jednak zazwyczaj pojazdy starszego typu, bez klimatyzacji.

W kraju działa także kolej zarządzana przez narodowego przewoźnika SNCFT. Tym środkiem transportu dostaniemy się do największych miast, choć zasięg terytorialny jest ograniczony. Linie kolejowe rozwinięte są szczególnie na północy i w centrum Tunezji.

W Tunezji działa wiele lokalnych lotnisk, w takich miastach jak Tunis (port lotniczy Tunis-Kartagina w pobliżu stolicy to największe lotnisko w kraju), Tozeur, Monastir czy Sfax. Możliwe jest podróżowanie samolotem pomiędzy nimi, ale jest to rozwiązanie zdecydowanie najmniej ekonomiczne.

Dużą rolę odgrywa także transport morski. Promem dotrzemy np. na wyspę Dżerba, a na mniej rozwinięte tunezyjskie wyspy kursują mniejsze statki.

Popularne miasta: