Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Rosji

Rosja przynajmniej w jednym nie różni się niczym od innych europejskich państw – ceny uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji. W małych, rzadko uczęszczanych przez turystów miejscowościach, jesteśmy w stanie przeżyć za relatywnie niewielkie kwoty. Jeśli jednak wybieramy się do takich miast jak Moskwa czy Sankt Petersburg, należy liczyć się z prawdziwie „europejskimi cenami”. Waluta rosyjka to rubel (RUB), którego kurs waha się pomiędzy: 0,01 a 0,11 PLN.

Można jednak przyjąć orientacyjne kwoty, którymi należy dysponować. Średnia cena za całodzienne wyżywienie dla jednej osoby to 25-30 zł, wliczając w to jeden ciepły posiłek (dot. kwater prywatnych, pensjonatów). W centrach miast żywność jest znacznie droższa, ale zdarzają się prawdziwe okazje. W niektórych restauracjach możliwe jest wykupienie lunchu za równowartość 15-20 zł, ceny te obowiązują jednak w wyznaczonych godzinach.

Za bilet wstępu do muzeum zapłacimy stawkę znaną z naszego kraju, czyli średnio kilka-kilkanaście złotych, jednak bardzo często instytucje tego typu dysponują zupełnie innym cennikiem dla zagranicznych turystów.

Przejazd prywatnym busem na krótkiej trasie to koszt 1-2 zł. Najdroższe są pamiątki turystyczne, za które trzeba zapłacić średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto mieć przy sobie trochę gotówki lub konto w banku zapewniającym bezpłatne wypłaty z bankomatów. Prowizja, nawet przy najmniejszej wypłacanej kwocie, może wynosić od 10 zł wzwyż. Przy wymianie polskiej waluty w kantorze możemy zostać poproszeni o okazanie paszportu.

Koszt standardowej wizy rosyjskiej to 30-40 euro. Istnieje także możliwość wyrobienia jej w przyspieszonym trybie za 70-80 euro. Nie jest ona wymagana, jeśli posiadamy wystawiony przez rosyjski hotel voucher lub zaproszenie od obywatela Rosji.

Popularne miasta: