Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Rosję

Na rosyjskich drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących przepisów. Znaczne przekraczanie dozwolonych prędkości i jazda pod wpływem alkoholu to niestety smutna codzienność. Wiele do życzenia pozostawia także stan tamtejszych dróg. O ile autostrady, drogi ekspresowe i najważniejsze drogi krajowe często dorównują europejskim standardom, tak drogi lokalne są zazwyczaj w fatalnym stanie.

Turyści podróżujący po Rosji zwracają także uwagę na działalność tamtejszej policji. Funkcjonariusze bardzo często zatrzymują pojazdy na zagranicznych numerach rejestracyjnych pod byle pretekstem. Spotkanie z drogówką rzadko jednak kończy się wypisaniem mandatu, bo najczęściej to jedynie sposób na wyłudzenie łapówki. Władze do dzisiaj nie poradziły sobie z ogromną korupcją w szeregach służb państwowych.

Na terytorium Rosji rozwinięty jest transport autobusowy oraz prywatnymi busami. Najczęściej nie są to pojazdy zbyt nowoczesne, ale to najtańszy sposób podróżowania po kraju. Bilety na najpopularniejszych trasach kosztują równowartość kilku lub kilkunastu złotych.

Najpopularniejszą formą transportu jest jednak rosyjska kolej, która dociera nawet w najodleglejsze zakątki kraju. Przejazd pociągiem jest stosunkowo tani, choć cena zależy oczywiście od standard. Przed podróżą należy zapoznać się z kategoriami pociągów. Najtańszy z nich to osobowy – niższy standard, częste postoje na stacjach, z kolei najdroższy to firmowy – nowoczesny tabor, krótki czas przejazdu. Dodatkowy podział obowiązuje w pociągach dalekobieżnych z miejscami sypialnymi (w kolejności od najwyższego standardu: VIP, LUX, Kupe - II klasa i Plackarta – III klasa). Bardzo popularną linią jest tzw. Sapsan, czyli pociąg łączący Moskwę, Sankt Petersburg oraz Niżny Nowogród. Miłośnicy kolei docenią Kolej Transsyberyjską biegnąca do najdalszych zakątków azjatyckiej części kraju.

W Rosji działa kilkadziesiąt lotnisk cywilnych obsługujących ruch pasażerski, dzięki czemu samolotem możemy dotrzeć do niemal wszystkich regionów tego wielkiego państwa.

Popularne miasta: