Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia rosyjska

Kuchnia rosyjska
Ze względu na rozległość kraju kuchnia rosyjska jest bardzo zróżnicowana. Zauważalne są w niej wpływy zarówno z Europy, jak również z Azji. Najpopularniejsze odmiany to kuchnia słowiańska, azjatycka, tatarsko-mongolska, a nawet francuska i niemiecka.
 
Potrawy
Rosja kojarzona jest z takimi potrawami jak pielmieny – rosyjska odmiana pierogów, a także bliny – naleśniki zawierające słodki lub słony farsz. Dużą popularnością cieszy się również zupa Solianka, uzbecki płow oraz Boeuf Strogonow – popularne także w Polsce danie mięsne. Inne potrawy rosyjskie, które zdobyły uznanie na świecie, to: Kotlet Pożarski, zupa i masło z raków oraz chrust i kulebiak.
 
Jedną z najstarszych potraw jest Sziszi – kapuśniak popularny szczególnie na Syberii i Uralu. Podawany jest w kilku odmianach, m.in. z sokiem z jabłek, z sokiem z kapusty, a także z mięsem i cebulą. Inne składniki kapuśniaku to słodko-kwaśny smak zawdzięczany dodatkiem mleka oraz kwaszonych warzyw – do jego wyrobu używana jest kapusta, buraki, pomidory i marchew.
 
Najpopularniejsze przekąski – znane w Rosji jako zakuski – to kawior, oliwje, sieliodka pod szuboj, sałatka z siekanego mięsa i warzyw w śmietanie, a także sałatka rybna z warzywami, która określana jest reliktem kuchni sowieckiej.
 
Kuchnia rosyjska jest znana z różnorodnych mięs i ryb. Dużą popularnością cieszy się wołowina przyrządzana na sposób syberyjski z dodatkiem żółtego sera, a także polędwica z tajgi z dodatkiem ziół. Aby mięsa i ryby zyskały niepowtarzalny smak składniki poddawane są procesom wzmacniającym doznania smakowe – ryby są zapiekane, suszone i solone, natomiast mięso przez tydzień trzymane jest w chłodnym miejscu.
 
Wśród deserów dominują rozmaite kisiele oraz Prianiki – regionalna odmiana pierniczków.
 
Napoje
Rosjanie znani są z zamiłowania do alkoholu – w szczególności do wódki i piwa. Ponadto bardzo popularne jest picie miodu oraz kwasów chlebowych i owocowych, które od pokoleń wyrabiane są w rosyjskich gospodarstwach. Najpopularniejszym lokalnym napojem jest Sbitien – przygotowywany jest z wody lub wina z dodatkiem cukru, miodu, melasy, soków i przypraw. Dla wzmocnienia smaku dodaje się również wódkę. Innym popularnym napojem jest herbata z samowara z dodatkiem konfitur. W tradycji przyjęło się, że herbaty w Rosji się nie słodzi, dlatego dobrym zwyczajem jest wybór cukru w grudkach, którego najpierw należy włożyć do ust, a następnie popić herbatą.
Popularne miasta: