Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wycieczki do Rosji

Turystyka
Przeważająca część terytorium Rosji leży w klimacie umiarkowanym, z wyraźnym podziałem na pory ciepłe i zimne. Ze względu na dostęp do morza w znacznej części na obszarach subarktycznych – z wyjątkiem wybrzeży Morza Czarnego, gdzie dominuje klimat subtropikalny, Rosja nie należy do krajów słynących z gorących plaż i leżakowania. Turystyka w Rosji najszerzej rozwinięta jest w największych miastach tego kraju – najwięcej odwiedzających każdego roku odnotować można w Moskwie i Sankt Petersburgu, gdzie znajdują się zróżnicowane zabytki. Nie oznacza to jednak, że pozostałe regiony nie oferują ciekawych miejsc dla turystów. W polskich biurach podróży bardzo popularne są wycieczki objazdowe, które niestety są szczególnie drogie w azjatyckiej części kraju.

Obok wspomnianej już Moskwy i Sankt Petersburga warto odwiedzić Ałtaj. To jeden z najpiękniejszych masywów górskich w Rosji. Najwyższym szczytem, znajdującym się na wysokości 4506 m.n.p.m, jest Bieluch, jednak nie jest dostępny dla wszystkich. Amatorzy mocnych wrażeń i niespotykanych widoków muszą najpierw zarejestrować swój udział w organizowanych wcześniej wyprawach.

Równie malowniczym miejscem jest Lapoński Rezerwat Biosfery, zajmujący powierzchnię 2784 km kwadratowych. W miejscu tym znajduje się największa na świecie populacja reniferów, które przyciągają turystów przez cały rok. Co więcej, znajdziemy tu również ponad 900 gatunków flory.   

Turyści poszukujący atrakcyjnych kurortów powinni wybrać się do Dombaju. Ten leżący w paśmie gór Kaukazu kurort turystyczny cechuje się licznymi jeziorami i rzekami. To prawdziwy raj dla miłośników wyciągów narciarskich oraz wspinaczki. Ze względu na położenie Dombaj odwiedzany jest głównie w okresie zimowym, choć latem również nie można się tam nudzić – z uwagi na lokalizację na terenie rezerwatu przyrody, może poszczycić się bogatą florą i fauną, która pozostaje w pamięci odwiedzających.

Po stronie azjatyckiej warto wybrać się na Kamczatkę. Turystów przyciągają tutaj malownicze widoki, liczne uzdrowiska, a także miejsca do wspinaczki i trekkingu. Na terenie Kamczatki utworzono ponadto Park Narodowy obejmujący dolinę gejzerów i wulkany.

Ceny i dojazd
Wczasy lub wycieczki objazdowe są stosunkowo drogie. Najtańsze w obrębie europejskiej części (Moskwa, Sankt Petersburg) kosztują między 3000 – 4000 zł za tygodniową wycieczkę. W przypadku podróży do azjatyckiej części Rosji można mówić o koszcie około 15 000 złotych za 14 dniowy pobyt.

Ze względu na olbrzymie tereny nie jest polecana podróż samochodem. Problem stanowi nie tylko odległość od poszczególnych punktów turystycznych, lecz również zaniedbane drogi. Rosja znana jest z bardzo dziurawych nawierzchni, dodatkowo na wielu odcinkach – m.in. w pobliżu Moskwy i Sankt Petersburga – trzeba spodziewać się opłat.

Popularne miasta: