Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Rosji

Informacje podstawowe
Aby podjąć pracę w Rosji, należy mieć ukończone 18 lat i najpierw uzyskać pozwolenie. W przypadku Polaków z reguły wszelkie formalności załatwia przyszły pracodawca pod warunkiem, że siedziba jego firmy w Rosji została utworzona przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Załatwienie formalności związanych z zatrudnieniem w Rosji trwa maksymalnie 4 miesiące. Pozwolenie można uzyskać również w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, którą chcemy przenieść do Rosji – zostajemy wówczas zarejestrowani jako indywidualny przedsiębiorca bez osobowości prawnej. W przypadku emigrantów niezbędne jest ponadto zaliczenie testu z języka rosyjskiego. Egzaminy przeprowadzane są przez państwowe uczelnie, które sprawdzają rozumienie tekstu, znajomość dialogów w języku rosyjskim i podstawowe zasady gramatyki. Po poprawnym zaliczeniu egzaminu uczelnia wystawia dokument potwierdzający umiejętności językowe, które dołączane są do wniosku o pozwolenie na pracę w Rosji.
 
Kto może znaleźć pracę
Polacy niechętnie wyjeżdżają za pracą do Rosji ze względu na powszechnie panujące przekonanie, że zarobki nie są tak atrakcyjne, jak w zachodniej części Europy. Nie jest to do końca prawdą, choć największe szanse na stałe zatrudnienie mają wykwalifikowani specjaliści. Warunkiem niezbędnym, który stanowi barierę dla potencjalnych kandydatów, jest obowiązkowa znajomość języka rosyjskiego – nawet wówczas, gdy staramy się do pracy w międzynarodowej firmie z dominującym językiem angielskim wśród pracowników i kadry zarządzającej.
 
Najwięcej Polaków pracuje w Rosji jako specjaliści IT, inżynierowie oraz specjaliści z branży e-commerce. Regularnie poszukiwani są również specjaliści ds. sprzedaży, handlowcy, specjaliści ds. logistyki, a także dyrektorzy generalni. Wśród wymagań często wymienia się: minimum 10- letnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich, 2-letnie doświadczenie w zarządzaniu biznesem w Rosji, zdolności przywódcze i biegłą znajomość języka rosyjskiego. Najłatwiej znaleźć pracę w Moskwie lub Sankt Petersburgu – nie tylko ze względu na największe zarobki, ale i zbliżoną kulturę (ze względu na położenie tych miast w europejskiej części kraju).
 
Ile można zarobić
Zarobki specjalistów z Polski są w Rosji porównywalne do płac w zachodniej części Europy. Najmniej można zarobić w Sankt Petersburgu, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi ok. 29 tys. rubli, czyli 3 tys. zł miesięcznie. Na wynagrodzenie sięgające ponad 30 tys. rubli mogą liczyć menedżerowie średniego i wyższego szczebla z Polski. Należy pamiętać, że preferowanym rodzajem umowy jest praca na kontrakcie, która określa czas pracy Polaków w Rosji. Można się starać o jego przedłużenie, jednak w takiej sytuacji warto pomyśleć o dopełnieniu wszelkich formalności wcześniej – średni czas oczekiwania na decyzję o przedłużenie pozwolenia na pracę może wynosić około 4 miesięce. Najwięcej można zarobić w Moskwie – nawet do 30 tysięcy złotych miesięcznie w przypadku 10-letniego doświadczenia jako General Manager czy Dyrektor Zarządzający międzynarodowej firmy.
 
Gdzie szukać pracy
Pracę w Rosji można znaleźć przeszukując oficjalne strony międzynarodowych korporacji, które regularnie publikują oferty pracy w Moskwie lub Sankt Petersburgu. Oferty znajdziemy również w dowolnym biurze pośrednictwa pracy zagranicznej, a także na znanych polskich serwisach rekrutacyjnych – np. pracuj.pl czy infopraca.pl.
Popularne miasta: