Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rosja – regiony turystyczne, podział administracyjny

Regiony turystyczne 
Moskwa i Sankt Petersburg są najliczniej odwiedzanymi regionami turystycznymi. Warto również odwiedzić najpiękniejszy masyw górski w Rosji – Ałtaj. Miłośnicy wspinaczek górskich powinni wybrać się na Bieluch – w to najwyższy szczyt w Rosji, znajdujący się na wysokości 4506 m.n.p.m.
 
Równie malowniczym miejscem jest Lapoński Rezerwat Biosfery, zajmujący powierzchnię 2784 km kwadratowych. W miejscu tym znajduje się największa na świecie populacja reniferów, które przyciągają turystów przez cały rok. Co więcej, znajdziemy tu również ponad 900 gatunków flory.   
 
Inne ciekawe miejsca to leżący w paśmie gór Kaukazu Dombaj, który cechuje się malowniczymi jeziorami i rzekami. Wybierając się do azjatyckiej części Rosji nie można przejść obojętnie wokół Kamczatki, gdzie znajduje się Park Narodowy. 
 
Podział administracyjny 
Federacja Rosyjska składa się z 85 równoprawnych podmiotów. Wśród nich wyróżniamy:
46 obwodów: amurski, archangielski, astrachański, biełgorodzki, briański, czelabiński, irkucki, iwanowski, jarosławski, kaliningradzki, kałuski, kemerowski, kirowski, kostromski, kurgański, kurski, leningradzki, lipiecki, magadański, moskiewski, murmański, niżegorodzki, nowogrodzki, nowosybirski, omski, orenburski, orłowski, penzeński, pskowski, riazański, rostowski, sachaliński, samarski, saratowski, smoleński, swierdłowski, tambowski, tiumeński, tomski, tulski, twerski, uljanowski, włodzimierski, wołgogradzki, wołogodzki, woroneski
22 republiki: Adygeja, Ałtaj, Baszkortostan, Buriacja, Chakasja, Czeczenia, Czuwaszja, Dagestan, Inguszetia, Jakucja, Kabardo-Bałkaria, Kałmucja, Karaczajo-Czerkiesja, Karelia, Komi, Krym, Mari El, Mordwa, Osetia Północna, Tatarstan, Tuwa, Udmurcja
9 krajów: Ałtajski, Chabarowski, Kamczacki, Krasnodarski, Krasnojarski, Nadmorski, Permski, Stawropolski, Zabajkalski
 
3 miasta wydzielone: Moskwa, Petersburg, Sewastopol
4 okręgi autonomiczne: Chanty-Mansyjski – Jugra, Czukocki, Jamalsko-Nieniecki, Nieniecki
1 obwód autonomiczny: Żydowski
 
Najnowsze zmiany w podziale administracyjnym Rosji nastąpiły z dniem 21 marca 2014 roku. W wyniku zmian w Konstytucji Rosji, dopisano dwa nowe podmioty federacji: miasto Sewastopol oraz Republikę Krymu – włączono je do utworzonego Krymskiego Okręgu Federalnego.
Popularne miasta: