Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rosja – pogoda i klimat

Rosja – pogoda i klimat
Ze względu na dużą powierzchnię Rosja cechuje się zróżnicowanym klimatem, uzależnionym od obszarów geograficznych. Dominuje klimat kontynentalny strefy umiarkowanej i podbiegunowej. Na wschodnim wybrzeżu Rosji występuje klimat monsunowy, natomiast w okolicach Morza Czarnego występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Różnorodność klimatu w Rosji ma bezpośredni wpływ na średnią temperatur na poszczególnych obszarach. Średnia temperatura w lipcu waha się od +2 stopni Celsjusza w północnym regionie kraju, +15 stopni Celsjusza na wschodzie kraju, natomiast najwyższa występuje na południu Niziny Wschodnioeuropejskiej – nawet do +25 stopni Celsjusza.
 
Rosja słynie z długiej i mroźnej zimy. Wyjątkiem są rejony Morza Czarnego – tutaj średnia temperatura w styczniu wynosi +1 stopień Celsjusza. Na zachodzie kraju średnia temperatur wynosi -6 stopni Celsjusza, -20 stopni Celsjusza występuje na wschodnim wybrzeżu, zaś najzimniej jest na terenie Syberii Wschodniej: od -30 do -50 stopni Celsjusza (rejon Ojmiakonu). Roczne suma opadów, podobnie jak klimat i temperatura w Rosji, jest różnorodna w zależności od regionu. Najwięcej opadów jest na krańcu zachodnim i wschodnim – sumy opadów rocznych wynoszą do 600 mm. Na terenie Syberii Środkowej i Wschodniej suma opadów wynosi do 200 mm, natomiast największe opady notowane są w górach – do 1000 mm. W Rosji stale utrzymują się pokrywy śnieżne –  od 1 miesiąca na wybrzeżach Morzem Czarnym do maksymalnie 9 miesięcy w obrębie Morza Arktycznego.
Popularne miasta: