Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Rosji

Do poruszania się samochodem po terytorium Rosji uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają ważne prawo jazdy kategorii B. Zalecane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, które wyrabiamy w Polsce, w urzędzie odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. Często polski dokument bywa kwestionowany przez policjantów działających w mniejszych miejscowościach.

Podstawowe przepisy dotyczą maksymalnej prędkości. W przypadku terenu zabudowanego jest to ograniczenie do 60 km/h, poza nim – do 90 km/h, a na autostradach do 110 km/h. Wartości te nie dotyczą jednak mało doświadczonych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej, niż przez 2 lata. W ich przypadku maksymalna prędkość na drogach w terenie niezabudowanym i autostradach to 70 km/h.

Obowiązkowe jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu, o ile zostały zainstalowane w pojeździe. W rosyjskim prawie nie ma tolerancji dla jakiegokolwiek stężenia alkoholu we krwi. Po latach obowiązywania przepisu pozwalającego na 0,2 promila, władze zdecydowały się na jego zmianę. Światła mijania wymagane są po zmroku oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych.

Popularne miasta: