Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nowego Jorku

Nowy Jork jest największym miastem Stanów Zjednoczonych, światową metropolią powszechnie uważną za kulturalną stolicę świata. Leży w północno – wschodniej części USA, w stanie Nowy Jork, u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Główna część miasta położona jest na wyspach Manhattan, Long Island i Staten Island. Nowy Jork nie jest, jak sądzą niektórzy, stolicą stanu Nowy Jork – jest nią miasto Albany. Znajduje się tu siedziba ONZ, największa na świecie giełda papierów wartościowych przy Wall Street i słynne uniwersytety: Columbia, Rockefeller i New York. Miasto obsługują trzy międzynarodowe lotniska: JFK, La Guardia i Newark Liberty.

Podział administracyjny

Nowy Jork jest podzielony na 5 okręgów (boroughs): Bronks, Brooklyn, Manhattan, Queens i Staten Island. Okręgi dzielą się na mniejsze dzielnice. Manhattan podzielony jest umownie na Dolny (Downtown), Górny (Upper) i Środkowy (Midtown). Górny Manhattan dzieli się na stronę wschodnią i zachodnią – granice między nimi wyznacza Piąta Aleja.

Transport miejski

Nowy Jork posiada jeden z największych systemów komunikacji zbiorowej na świecie. Po mieście można poruszać się metrem, autobusami i koleją podmiejską. Do systemu transportu zbiorowego należy prom Staten Islad Ferry, szybka kolej Port Authority Trans – Hudson (PATH), kolejka linowa Roosevelt Island Tramway.
 
Nowojorskie metro jest czwartym największym metrem na świecie po Szanghaju, Londynie i Pekinie. Posiada 26 linii o łącznej długości 369 km. Jest czynne 24 h/dobę. Linie oznaczone są kolorami oraz cyframi lub literami.

Bardzo rozbudowana jest również sieć autobusowa. Linie są podzielone pomiędzy dzielnice i oznaczone cyframi i literami. Litery oznaczają dzielnicę, którą obsługuje dana linia: Bx – Bronx, B – Brooklyn, M – Manhattan, Q – Queens, S – Staten Island.

Opłaty za przejazd metrem i autobusami dokonuje się za pomocą karty Metro Card. Można ją kupić w kasach na stacjach metra lub w automatach. Jeden przejazd metrem lub autobusem kosztuje 2,5 – 2,75 $. Dostępne są dwie wersje karty: Pay – Per – Ride i Unlimited Ride. Karta Pay – Per – Ride  może być doładowywana na dowolną ilość przejazdów. Karta Unlimited Ride pozwala na nieograniczoną ilość przejazdów autobusem lub metrem w ramach określonej kwoty. Karty Unlimuted Ride są dostępne w wersji 7 i 30 – dniowej w cenie odpowiednio 30 i 112 $ oraz 7 – dniowej obejmującej również autobusy ekspresowe, w cenie 55$. Dostępne są również  bilety jednorazowe w cenie 2,75 – 3,3$.

Sieć kolei podmiejskich obejmuje 3 systemy: Long Island Rail Road, Metro North Rail Road i New Jersey Transit. Obszar obsługiwany przez kolej podmiejską jest podzielony na strefy. Cena biletu zależy od strefy. Dostępne są różne rodzaje biletów: tygodniowe, miesięczne, 10 – przejazdowe, w lub poza godzinami szczytu.

Szczegółowe informacje na temat transportu publicznego wraz z mapami można znaleźć na stronach: www.mta.info, www.njtransit.com.

Szybka kolej Port Authority Trans – Hudson (PATH) łączy Manhattan z miejscowościami położonymi po drugiej stronie rzeki Hudson – Jersey City, Newark, Harrison, Newark. Bilet jednorazowy kosztuje 2,25 – 2,7 $. Opłaty za przejazd jednorazowy można dokonać za pomocą Metro Card lub zakupić odpowiedni bilet w kasie lub automacie PATH. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.panynj.gov.

Kolejka Linowa Roosevelt Island Tramway łączy Manhattan z wyspą Roosevelt Island. Jest jednocześnie częścią transportu publicznego i atrakcją turystyczną. Jednorazowy przejazd kosztuje 2,25 - 2,7$ w jedną stronę, 4 - 5 $ w obie strony.

Samochodem po Nowym Jorku

Ze względu na duże natężenie ruchu i korki Nowy Jork nie jest zbyt przyjaznym miastem dla kierowców. Parkować można na parkingach lub na ulicach, w oznaczonych miejscach. Miejsca, w których można parkować oznaczone są znakami w formie białych tablic z zielonymi lub czerwonymi napisami. Na tablicy umieszczona jest informacja jakie pojazdy i przez jaki okres czasu mogą parkować w danym miejscu. Cena za godzinę postoju zależy od lokalizacji (najdrożej jest na Manhattanie) i waha się od 1 – 1,2 do 3 – 3,5 $. W Nowym Jorku obowiązuje zasada alternate side parking określająca po której stronie ulicy można zaparkować danego dnia. Jest to ułatwienie dla służb miejskich, umożliwiające sprzątanie ulic. Miejsca, w których obowiązuje ta zasada są oznaczone znakami: litera „P” z rysunkiem szczotki i podanymi godzinami, w których postój jest niedozwolony.

Dworce kolejowe i autobusowe

Najsłynniejszym dworcem w Nowym Jorku jest Grand Central Station, położony u zbiegu 42 ulicy i Park Avenue. Można do niego dotrzeć metrem lub autobusem. Łączą się tu linie wszystkich kolei podmiejskich obsługiwanych przez Metro North Rail Road. Grand Central stadion jest największym na świecie dworcem kolejowym pod względem liczby peronów – jest ich 44 i są zlokalizowane pod ziemią, na dwóch poziomach. Stanowi nie tylko ważny węzeł komunikacyjny, ale jest również jedną z głównych atrakcji turystycznych Nowego Jorku, popularnym miejscem spotkań i centrum handlowym.

Dworzec Pennsylvania Station (Penn Station) obsługuje pociągi międzymiastowe, podmiejskie oraz metro. Znajduje się on na Manhattanie pomiędzy 7 i 8 aleją oraz ulicami 31 i 33. Dworzec ma 3 poziomy: na pierwszym znajdują się poczekalnie i kasy, na drugim stacje metra, a na trzecim perony kolejowe. Do Penn Station dochodzi 6 linii metra. Można się tam także dostać autobusem. Na Penn Station znajduje się również terminal autobusowy, na którym zatrzymują się autobusy miejskie oraz dalekobieżne, m.in. w kierunku Waszyngtonu, Bostonu i Baltimore.

Największym dworcem autobusowym jest Port Authority Bus Terminal, położony pomiędzy 42 ulicą a 7 aleją. Do dworca dochodzi kilka linii metra, można się tu też dostać autobusem. Terminal obsługuje połączenia autobusowe do 5 stanów: Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Massachusetts i Pennsylvanii.

Zabytki i atrakcje

Do najważniejszych symboli Nowego Jorku należą: Statua Wolności, Empire State Buliding, 5 Aleja, Grand Central Station, Times Square, Brooklyn Bridge, Rockefeller Center i Brodway. Najsłynniejsze nowojorskie muzea to: Muzeum Historii Naturalnej, Metropolitan Museum of Art, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Guggenheima, muzeum figur woskowych Madame Tussand. Na wyspie Ellis znajduje się muzeum poświęcone imigrantom. Atrakcją jest również przejażdżka słynną żółtą taksówką oraz rejs promem Staten Island Ferry. Najpopularniejszym nowojorskim parkiem jest Central Park – miejsce wypoczynku i centrum kulturalne na otwartym powietrzu.

Wyznaczanie trasy