Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Nowym Jorku

Warunki zatrudnienia Polaków
Amerykański rynek pracy pozostaje zamknięty dla Polaków, dlatego też mamy obowiązek ubiegania się o wizę i pozwolenie na pracę. Istnieje kilka typów tych dokumentów, przyznawanych w zależności od posiadanego wykształcenia i wykonywanego zawodu (uprzywilejowani pozostają przedstawiciele zawodów, na jakie w USA panuje największe zapotrzebowanie). Wizę tymczasową (na okres maksymalnie trzech lat) otrzymać może każdy niekarany obywatel Polski, natomiast o wizy na czas nieokreślony występować powinni pracodawcy ściągający do Nowego Jorku potrzebnych ich naukowców, inżynierów, czy rzemieślników. Nieco inne zasady obowiązują studentów wyjeżdżających do USA do pracy sezonowej – wtedy wiza wydawana jest zwykle na okres 3 miesięcy, a do wniosku dołączyć należy zaproszenie od przyszłego pracodawcy.
 
Gdzie szukać ofert, pomocy? 
Dla osób nieznających rynku pracy w Stanach Zjednoczonych najlepszym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań będą rozmaite portale polonijne, gdzie rodacy mieszkający za granicą zamieszczają oferty zaprzyjaźnionych zakładów i firm (np. www.poloniusz.pl, www.ny.pl). Tu znajdziemy również wiele porad przydatnych przy pierwszym pobycie w Nowym Jorku, jak i dane kontaktowe placówek, do których możemy zgłosić się po pomoc w razie potrzeby. Stanowisk pokrywających się z naszym doświadczeniem zawodowym możemy szukać również za pośrednictwem międzynarodowych portali zamieszczających oferty pracy ze wszystkich miejsc świata (np. www.linkedin.pl).
 
Jakie stanowiska poszukiwane? 
Pośród ofert pracy pojawiających się na polskich stronach prym wiodą nianie, pomoce domowe oraz osoby do opieki nad osobami starszymi. Na każdym z portali znajdziemy również sporo ogłoszeń dotyczących sektora usługowego – poszukiwani są sprzedawcy, kelnerzy, barmani oraz osoby do obsługi zaplecza rozmaitych punktów gastronomicznych. Nadal utrzymuje się również duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze budowlanym – poszukiwani są zarówno rzemieślnicy, jak i inżynierzy, czy architekci.
 
Ile można zarobić?
Minimalna stawka godzinowa wynosi w Nowym Jorku 7.25 USD – takie wynagrodzenie oferowane jest zwykle kelnerom i barmanom, którzy do pensji podstawowej mogą doliczyć spore napiwki. Nieco wyższe stawki obowiązują w sektorze budowlanym, gdzie szeregowi pracownicy mogą liczyć na zarobki od 10 USD w górę. Zdecydowanie lepiej zarabiają nowojorskie nanie – osoby początkujące w tym zawodzie mogą liczyć na zarobki rzędu 15-18 USD za godzinę, zaś te wykwalifikowane lub doświadczone otrzymują wynagrodzenie dochodzące do 40-50 USD za godzinę.
Popularne miasta: