Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Nowy Jork - zabytki i atrakcje

Zabytki
Mówiąc o zabytkach Nowego Jorku musimy wykroczyć poza europejskie rozumienie tego słowa – próżno szukać tu gotyckich katedr i renesansowych pałaców, a wiek „starodawnych” budynków rzadko przekracza 200 lat. Z pewnością odnajdziemy tu jednak wiele miejsc związanych z historią Stanów Zjednoczonych, jak choćby pyszniący się przy Wall Street Federal Hall, gdzie pod koniec XVIII wieku urzędował pierwszy Prezydent USA i działały pierwsze ważne instytucje rodzącej się potęgi. W setną rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości, w 1886 roku, na niewielkiej wysepce zwanej Liberty Island odsłonięto pomnik nazwany Statuą Wolności – nie każdy pamięta o tym, iż współczesny symbol Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych był podarunkiem od sprzymierzonej Francji; kolejne stulecie później Statuę Wolności wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innym spektakularnym zabytkiem Nowego Jorku jest Most Brookliński powstały w 1883 roku jako jedyna tego typu konstrukcja na świecie – podwieszana kładka ma długość 1834 metrów, a każdego dnia pomiędzy Brooklynem i Manhattanem podróżuje dzięki niej ok. 150 tyś samochodów. 
 
Zwiedzanie
Nowy Jork posiada co najmniej kilka wizytówek, ale tą najbardziej znaną pozostaje Broadway migający tysiącem neonów, rozbrzmiewający muzyką kilkudziesięciu słynnych teatrów i rojący się zawsze od setek tysięcy przechodniów, którzy nie znikają stąd o żadnej porze dnia i nocy. Idąc słynną ulicą w stronę Siódmej Alei dotrzemy do najważniejszego placu miasta – Times Square – przy którym mieści się szereg redakcji, rozgłośni, galerii oraz siedzib znanych korporacji. Kilka przecznic dalej znajduje się kolejny symbol miasta w postaci słynnego Empire State Building, który od momentu swojego powstania w 1931 roku rozbudzał wyobraźnię malarzy, filmowców i poetów i aż do 1973 roku pozostawał najwyższym budynkiem Nowego Jorku; swój tytuł odzyskał po katastrofie wież Word Trade Center, na których miejscu powstają obecnie nowe budynki, z muzeum upamiętniającym atak terrorystyczny z 2001 roku.
 
Na mapie zwiedzania miasta nie sposób pominąć Metropolitan Museum – miejsca równie fascynującego z zewnątrz, jak i od środka. Powstały w II połowie XIX wieku pałac jest jednym z najstarszych budynków miasta, a założona tu w 1870 roku galeria jest obecnie jedną z najciekawszych kolekcji malarstwa i rzeźby na całym świecie.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Jedną z największych atrakcji turystycznych Nowego Jorku jest rejs promem, z którego obserwować możemy Statuę Wolności, spektakularne Midtown (Środkowy Manhattan) oraz zabudowania nadbrzeżne Staten Island. Zimą warto udać się z kolei na plac pod Rockefeller Plaza, gdzie każdego roku powstaje ogólnodostępne lodowisko cieszące się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców miasta; sam budynek należy do słynnego kompleksu 19 wieżowców stanowiących tętniące centrum biznesowe nie tylko Nowego Jorku, ale  i całego świata. W cieplejsze dni punktem obowiązkowym będzie spacer po Central Parku, kuszącym 800 akrami zieleni, wśród której znalazło się miejsce dla kilku jezior i stawów, placów zabaw, słynnej karuzeli (znanej m.in. z powieści „Buszujący w zbożu”), sporego zoo, wspomnianego już wcześniej Metropolitan Museum, czy tzw. Belwederu. 
 
Popularne miasta: