Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Nowym Jorku

Historia
Najbardziej znana współcześnie amerykańska metropolia została odkryta w 1524 roku, a założony tu ośrodek administracyjny stanowił pierwotnie kolonię holenderską o profilu handlowym, nazwaną  w 1624 roku Nowym Amsterdamem. Obecny „Jork” pojawił się po przejęciu kolonii przez Anglików w drugiej połowie XVII wieku; na ten okres przypada również bardzo gwałtowny rozwój miasta, które pod koniec XVIII wieku pełniło rolę stolicy Stanów Zjednoczonych i od tamtej pory utrzymuje się na pozycji lidera w kwestii gęstości zaludnienia pośród wszystkich amerykańskich metropolii. Współcześnie niemal osiem i pół miliona mieszkańców Nowego Jorku czyni z niego również jedną z najbardziej zaludnionych aglomeracji świata, porównywalną jedynie z metropoliami Indii, czy Chin. 
 
Informacje praktyczne
Rozciągający się na powierzchni 790 km² Nowy Jork podzielono na pięć dzielnic z centralnym Manhattanem położonym na podłużnym cyplu, południowym Brooklynem, północnym Bronxem, wysuniętą na wschód dzielnicą Queens oraz zajmującą osobną wyspę Staten Island. Pokonanie ogromnych odległości z jednego końca miasta na drugi znacząco ułatwia metro tworzące sieć niespotykaną w żadnym innym miejscu na świecie; jego nietypowość zasadza się również na tym, iż pociągi kursują właściwie nieprzerwanie – 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. 
 
Warto zobaczyć
Nowy Jork nazywany jest często światową stolicą kultury, trudno bowiem znaleźć miejsce posiadające więcej galerii, teatrów, studiów tańca, wydawnictw czy redakcji, w inspirującym mieście powstaje też więcej filmów niż gdziekolwiek indziej. Tę artystyczną atmosferę poczujemy z pewnością na najbardziej chyba znanej ulicy Nowego Jorku – Broadway – przy której mieści się 39 teatrów muzycznych wyznaczających kierunek musicalowych produkcji na całym świecie; na tejże ulicy znajduje się także jedno z najbardziej ruchliwych przejść dla pieszych, które możemy zobaczyć na wielu pocztówkach i filmach. Obowiązkowym punktem spaceru po Nowym Jorku jest także plac Time Square znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i Siódmej Alei, znany z blasku neonowych świateł, najmodniejszych sklepów i milionów turystów przelewających się tędy każdego dnia. 
 
Symbol miasta – Statuę Wolności – najlepiej obejrzeć z pokładu promu kursującego na Staten Island; niedługi rejs zapewnia szczególnie silne doznania estetyczne zwłaszcza po zmroku, kiedy wieżowce dolnego Manhattanu rozbłyskają tysiącem świateł. Słynną statuę warto zwiedzić także od środka, obok wędrówki na jej szczyt w czasie wycieczki czeka nas bowiem krótki, zarysowy wykład z historii miasta, w którą możemy zagłębić się np. odwiedzając Federal Hall – budynek, w którym w 1789 wybrano George’a Washingtona na pierwszego Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz powołano do życia pierwsze organy ustawodawcze i sądownicze młodego państwa. Federal Hall mieści się na Wall Street – najsłynniejszym na świecie centrum finansowym, gdzie – jak mówią o tym miejscu fascynaci – „pieniądze nigdy nie idą spać”. 
 
 
Popularne miasta: