Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Nowym Jorku

Waluta
Walutą obowiązującą w Nowym Jorku jest dolar amerykański (USD) stanowiący obecnie równowartość ok. 3 PLN. 
 
Ceny
Dawna stolica Stanów Zjednoczonych z pewnością nie należy do najtańszych miast świata, jednak dla podróżników przyzwyczajonych do standardów europejskich metropolii może okazać się w wielu aspektach miłą niespodzianką. Drogo wypadają przede wszystkim bilety wstępu do najważniejszych atrakcji, np. wejście na Empire State Building to koszt 22 USD, Metropolitan Museum 25 USD, zaś obejrzenie jednego z broadwayowskich spektakli to koszt od 100 USD wzwyż (zależnie od miejsca na widowni); o ile jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, warto zainwestować w tzw. New York Pass gwarantujący wstęp do większości nowojorskich atrakcji: karnet na jeden dzień to koszt 80 USD, na trzy dni 140 USD, a na cały tydzień 180 USD. Podobnie jest w przypadku poruszania się komunikacją miejską – pojedynczy bilet na metro lub autobus kosztuje 2,75 USD, zaś tygodniowy karnet na wszystkie linie i środki transportu to wydatek rzędu 30 USD.
 
Nieco lepiej wypadają ceny żywności i noclegów, które możemy porównać do tych, jakie znamy z europejskich metropolii. Obiad dla jednej osoby w średniej klasy restauracji to koszt 10-30 USD, znacznie taniej wypadają jednak posiłki z budek licznie rozsypanych przy najruchliwszych ulicach: szybkie danie z puszką napoju dostaniemy już za ok. 5 USD. 
 
Przykładowe ceny w sklepach:
Chleb: 3-3,5 USD
10 jajek: 1,60-3 USD
1l mleka: 1,10-1,50 USD
2l coca-coli: 1,70 USD
1kg bananów: 0,80-1,10 USD
1l benzyny: 0,80-0,95 USD
 
Gdzie warto robić zakupy
Nowy Jork jawi się jako prawdziwa mekka dla wielbicieli mody, większość najsłynniejszych projektantów posiada tu bowiem swoje butiki, zlokalizowane przy Piątej Alei lub Madison Avenue, zakupy w tych miejscach zarezerwowane są jednak dla właścicieli najgrubszych portfeli. Z nieco cieńszymi można udać się do wielkich centrów handlowych: Macy’s, Century 21 lub Loehmann’s, warto pobuszować również w sklepach wyprzedażowych TK Max, czy Basement. Produkty spożywcze wypadają zdecydowanie najtaniej na bazarach (np. przy Essex Street), zaś po pamiątki najlepiej udać się do China Town, gdzie słynne koszulki z napisem „I Love NY” można zakupić (po umiejętnym targowaniu) za 2-3 USD. 
Popularne miasta: