Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port Lotniczy im. Johna F. Kennedy'ego (JFK)

Międzynarodowy Port Lotniczy Nowy Jork – JFK znajduje się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens. Został otwarty w 1948 r., w celu odciążenia lotniska La Guardia. Patronem lotniska JFK jest John Fitzgerald Kennedy, prezydent Stanów Zjednoczonych zastrzelony w zamachu w Dallas w 1963 r. Lotnisko JFK jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych lotnisk w USA. Razem z lotniskami La Guardia i Newark tworzy największy system lotniskowy w USA i drugi na świecie. Rocznie obsługuje ok. 50 mln pasażerów.

Lotnisko posiada 7 terminali pasażerskich oznaczonych cyframi 1 – 8. Nie ma Terminalu 6, który został zburzony w 2010 r. Lotnisko JFK obsługuje połączenia na wszystkie kontynenty. Loty do Polski dostępne są na lotnisko w Warszawie (Okęcie).

Lotnisko jest położone u zbiegu Van Wyck Expressway i Belt Parkway. Przy samym lotnisku znajdują się parkingi krótkoterminowe oznaczone kolorami: zielone przy Terminalu 1,2 i 3, niebieski przy Terminalu 4, czerwony przy Terminalu 8, żółty przy Terminalu 5, pomarańczowy przy Terminalu 7. Pierwsze 30 min postoju kosztuje 3- 3,5 $, 1 godzina 6 – 7,2 $, Każde następne 30 min 3- 3,5 $, a doba 33 – 39,5 $. Parking długoterminowy znajduje się przy Leffert Boulevard, w odległości ok. 6,5 km od terminala. Cena postoju za 1 dobę wynosi 8 – 9,5 $, za każde następne 8 h 6 – 7,2 $. Miejsca na wszystkich parkingach można rezerwować przez Internet.

Prostym i bardzo popularnym sposobem dostania się na lotnisko transportem publicznym jest AirTrain JFK. Kursuje on codziennie, przez 24 h/ dobę, do ok. 10 minut, zatrzymując się w różnych punktach miasta umożliwiających przesiadkę z metra lub autobusu. Air Train JFK posiada 3 linie: Jamaica Station Line, Howard Beach Line i All Terminals Train. Linia All Terminals Train pozwala na przemieszczanie się w obrębie lotniska pomiędzy terminalami, parkingami, hotelami i innymi punktami, a korzystanie z niej jest darmowe. Koszt przejazdu pozostałymi liniami to 5 – 6 $. Podróż na lotnisko z Pennsylvania Station trwa ok. 50 minut.

Popularna jest również linia obsługiwana przez NYC Airporter. Autobusy odjeżdżają z Grand Central Station, Penn Station i Port Authority Bus Terminal z częstotliwością co 20 – 30 minut, w godz. 05.00 – 23.30. Koszt przejazdu w jedną stronę to ok. 16 – 19 $.

W pobliżu Terminalu 5 zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej obsługujące dzielnicę Queens. Stamtąd można przesiąść się na darmową linię All Terminals Train i dotrzeć do wybranego miejsca na lotnisku.

Na wszystkich terminalach pasażerowie mogą korzystać z punktów informacyjnych, usług biur podróży, wypożyczalni samochodów, punktów pierwszej pomocy, bankomatów, kantorów, sklepów, sklepów wolnocłowych, barów i restauracji. Na terminalu 4 znajduje się kaplica. Dostęp do sieci WiFi jest płatny.

W pobliżu lotniska znajdują się liczne hotele, m.in. Holiday Inn Express, Sheraton, Best Western, Super 8 Motel.

Dane kontaktowe:

Jamaica, New York, NY 11430
Stany Zjednoczone
Tel: 718 244-4444
www: www.panynj.gov

A
B

Lotniska

routes

Lotniska