Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Nowy Jork - pogoda i klimat

Klimat
Nowy Jork należy do strefy klimatu umiarkowanego kontynentalnego, który ze względu na otoczenie miasta przez spore akweny ma charakter wilgotny. Zimą pojawiają się tu bardzo niskie temperatury przynoszone przez masy powietrza znad Arktyki, wprowadzając elementy klimatu polarno-kontynentalnego, zaś latem z południa napływają ciepłe masy powietrza zwrotnikowo-morskiego, toteż często mówi się o obecności klimatu subtropikalnego na terenie wybrzeża, na którym mieści się Nowy Jork. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne (jak np. tajfuny) docierają tu rzadko, najczęściej w okolicach sierpnia można jednak zaobserwować silniejsze wiatry i gwałtowne burze przynoszone znad Atlantyku.
 
Temperatura
Położone na północy Appalachy chronią Nowy Jork przez mroźnym powietrzem znad Kanady, a oblewający miasto od zachodu Ocean Atlantycki łagodzi zachodzące na kontynencie zjawiska pogodowe, toteż amplitudy temperatur są tu niższe niż w głębi lądu. Najzimniejszym miesiącem roku jest styczeń, w którym temperatury utrzymują się zwykle w okolicach 0 stopni C, spadając do wartości minusowych co najwyżej na kilka dni. Wiosna jest tu dosyć długa i łagodna – trwa zwykle od marca do czerwca ze średnimi temperaturami w okolicach 7-8 stopni C na początku i ok. 20 stopni C u końca. Lato z kolei jest zwykle krótkie i gorące, z apogeum na przełomie lipca i sierpnia, kiedy średnie temperatury osiągają poziom 25 stopni C; ze względu na płaską rzeźbę terenu płyta miasta kumuluje ciepło w ciągu dnia, oddając je nocą, co prowadzi do skoków temperatury powyżej 30 stopni C.
 
Pogoda
Wilgotny klimat oznacza dosyć sporo opadów, rozkładających się zwykle równo na cały rok, z nieznacznymi wzrostami w okresie letnim, kiedy dni bywają często bardzo ciepłe, ale zachmurzone lub zamglone. Okresem cieszącym się największą ilością słonecznych dni jest tutaj zima, choć ilość godzin, kiedy mieszkańcy Nowego Jorku mogą cieszyć się promieniami słońca jest wtedy zdecydowanie krótsza niż w lecie. Za najprzyjemniejszą porę roku uznawana jest jesień – nadal ciepła, ale już nie upalna, często słoneczna i wolna od gwałtownych zjawisk pogodowych.
 
Popularne miasta: