Podróż przez Niemcy
Ze względu na doskonały stan dróg oraz ilość dróg ekspresowych i autostrad, podróż po Niemczech może być prawdziwą przyjemnością. Należy jednak stosować się do obowiązującego tam prawa oraz posiadać ze sobą wymagane lub zalecane dokumenty – dowód osobisty, dowód krajowego ubezpieczenia OC czy zalecaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawaną przez polski NFZ) lub ewentualnie dodatkową polisę ubezpieczeniową.
Rozwinięty system dróg najlepszej jakości nie zwalnia jednak z odpowiedzialności. Przed wyjazdem do Niemiec warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. Doświadczeni kierowcy bardzo często wspominają o pewnego rodzaju „wyczuleniu” na kierowców zza wschodniej granicy, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Niemców cechuje duża kultura jazdy – przygotuj się więc na przepuszczanie pieszych na przejściach, ostrożne zbliżanie się do sygnalizacji świetlnych, a w przypadku zwężenia drogi – jazdy na tzw. suwak.
Podróżowanie niemieckimi drogami (w tym autostradami) nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale należy mieć na uwadze znacznie wyższe ceny paliwa. Litr benzyny bezołowiowej to w przeliczeniu 6,40-6,70 zł (benzynę ołowiową wycofano ze wszystkich stacji w kraju).
Przed wyjazdem warto zanotować najważniejsze numery telefoniczne, które w nagłych przypadkach mogą okazać się bardzo pomocne. Całodobowa pomoc drogowa – 01802 22 22 22 (z telefonów stacjonarnych) i 22 22 22 (z telefonów komórkowych). Telefon na policję – 110, pogotowie i straż pożarną – 112. Polakom przebywającym na terenie Niemiec przydadzą się także numery telefonów do polskiej ambasady oraz konsulatów (dostępne na stronach internetowych tych instytucji).
Transport lotniczy pomiędzy niemieckimi miastami nie należy do najtańszych. Np. przelot między Berlinem a Frankfurtem to koszt nawet 900 zł. Pozostałe ważne lotniska to np. Monachium, Hamburg, Kolonia czy Drezno. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu kolejowego, który uchodzi za jeden z najlepiej rozwiniętych na świecie.