Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Niemczech

Podstawowe informacje
Republika Federalna Niemiec to kraj leżący w środkowo-zachodniej części Europy. Państwo ma charakter związkowy – jego obszar dzieli się na szesnaście autonomicznych landów, posiadających własne parlamenty i rządy, a także własną reprezentację w Radzie Związkowej. Niemcy to  największy pod względem liczby ludności kraj Unii Europejskiej. Obecny kształt państwa powstał w 1990 roku – po zjednoczeniu RFN i NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej).

Pod względem ukształtowania powierzchni kraju – na północy dominuje rzeźba nizinna, na południu zaś wyżynno-górzysta. Niemcy posiadają dostęp do Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, w południowym obszarze rozciągają się natomiast pasma górskie Alp. Powierzchnia kraju wynosi 357021 km², co sytuuje państwo na siódmym miejscu największych państw w Europie. Od północy Niemcy graniczą z Danią, od północnego zachodu z Belgią i Holandią, od południowego zachodu z Francją i Szwajcarią, od południa z Austrią, od południowego wschodu z Czechami, od wschodu natomiast z Polską.

Ludność
Liczba mieszkańców Niemiec sięga 82 milionów. 80% mieszkańców kraju stanowią rodowici Niemcy, natomiast 20% to ludność o pochodzeniu tureckim, rosyjskim, włoskim i polskim. Językiem urzędowym RFN jest niemiecki.

Największe miasta
Stolicą Niemiec jest Berlin (również dawna stolica NRD), który zamieszkuje blisko 3 i pół miliona ludzi. Ponad milion obywateli posiadają Hamburg i Monachium. Nieco mniej mieszkańców liczy natomiast Kolonia, Frankfurt nad Menem, Stuttgart, Dortmund, Düsseldorf, Essen i Brema – wszystkie zamieszkuje ponad 500 tysięcy ludzi.

Transport
Niemcy posiadają świetnie rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Składa się na nią aż 644 480 km dróg, a ich największe zagęszczenie charakteryzuje zachodnią część kraju.

Bardzo dobrze rozwinięta jest również sieć połączeń kolejowych obsługiwanych przez Deutsche Bahn. Pociągi docierają tu w każdy zakątek kraju, zaś centrum kursów międzynarodowych stanowi Frankfurt nad Menem.

Jeśli chodzi o transport lotniczy, w Niemczech znajduje się 541 lotnisk, z których największym jest port lotniczy we Frankfurcie obsługujący rocznie 57 milionów pasażerów.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski można dostać się do Niemiec drogą lądową lub powietrzną. Jeśli chodzi o połączenia lotnicze, rejs z Warszawy do Berlina zajmuje około godziny i 20 minut. Można skorzystać tu z oferty LOT-u. Ponadto loty organizowane są również z innych miast: z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Gdańska (także przez tanie linie lotnicze WizzAir).

Pociągiem EuroCity można dotrzeć z Warszawy do Berlina w około 5 godzin. Podobny okres czasu zajmuje podróż samochodem na trasie przez Poznań, Świecko i Frankfurt nad Odrą. Znacznie dłuższy jest natomiast dojazd autobusem z Warszawy do Berlina – około 10,5 godziny.

Turystyka
Niemcy są krajem o wielowiekowej historii i tradycji, dlatego mają wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Najczęściej odwiedzanym miastem jest stolica kraju – Berlin, w którym można zobaczyć liczne zabytki z odległych czasów, ale także pozostałości Muru Berlińskiego i słynną Bramę Brandenburską będący symbolem zjednoczenia Niemiec. Najbardziej atrakcyjnym turystycznie landem jest natomiast Bawaria.

Przy zwiedzaniu Niemiec warto pamiętać, że pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią kraju istnieją duże różnice, widoczne zwłaszcza na poziomie ekonomicznym. Co więcej, cechą tego państwa jest różnorodność kulturowa wynikająca z odrębności poszczególnych landów.

Wśród największych atrakcji turystycznych RFN wskazuje się między innymi liczne zamki Saksonii, Wyspę Muzeów w Berlinie, Katedrę w Kolonii, zamek Neuschwanstein tuż przy granicy z Austrią. Do cudów niemieckiej natury należą natomiast: Jezioro Bodeńskie u podnóża Alp, Schwarzwald, czyli Czarny Las w południowo-zachodnich i skała Lorelei na Renie.

Popularne miasta: