Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Niemczech

Biorąc pod uwagę, że kurs euro waha się pomiędzy 4,0 a 4,4 PLN, koszt pobytu w Niemczech nie należy do najtańszych. Jednak z roku na rok różnice cenowe między Polską a naszymi zachodnimi sąsiadami zacierają się. Wystarczy porównać najbardziej podstawowe artykuły spożywcze – okazuje się, że w Niemczech zapłacimy mniej np. za wędliny, niektóre kosmetyki, alkohol, słodycze czy napoje.

Trochę więcej należy zarezerwować na koszty związane z samym pobytem. Nocleg na kempingu to 5-7 euro za dobę, w schronisku młodzieżowym – ok. 15 euro, w kwaterze prywatnej – ok. 20 euro, w niskiej klasy hotelu lub pensjonacie – 25-30 euro, z kolei apartament w większym mieście to 90-100 euro za dobę. Cena obiadu w tradycyjnej gospodzie to 10-12 euro od osoby, a posiłek w lepszej restauracji to już 20-30 euro. Najdrożej jest oczywiście w stolicy.

Jeśli do Niemiec dotarliśmy własnym samochodem i planujemy podróżowanie po kraju, bez wątpienia zaoszczędzimy na drogach. Wszystkie trasy ekspresowe oraz autostrady są bezpłatne (nie licząc tuneli). Droższe jest jednak paliwo. Aktualnie różnica sięga nawet 1 zł na litrze benzyny, który kosztuje 6,40-6,70 zł. Warto zwrócić uwagę na tzw. zielone strefy, czyli centra największych niemieckich miast. Wjazd na ich terytorium wymaga uiszczenia opłaty i oznakowania samochodu specjalną naklejką. Jej brak może wiązać się z mandatem w wysokości 40 euro.

Przykładowe ceny:

nocleg w średniej klasy hotelu – 30-35 euro
zestaw obiadowy – 10-25 euro
litr benzyny bezołowiowej – 1,5-1,7 euro

Popularne miasta: