Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Niemczech

Na terenie Niemiec istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu pojazdu, o ile zostały tam zainstalowane. W pojeździe należy posiadać także trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę. Włączone światła mijania są wymagane przy złej widoczności, choć ich stosowanie jest zalecane przez cały rok na terenie niezabudowanym. Są także obowiązkowe w każdym tunelu. Ze świateł przeciwmgielnych należy korzystać przy widoczności mniejszej niż 50 metrów.

Do poruszania się po niemieckich drogach uprawnione są osoby, które skończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy kategorii B (pojazdy lub zespoły pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepa do 750 kg).

Przewożenie dzieci o wzroście poniżej 150 cm możliwe jest w foteliku lub specjalnym siedzisku. Przy braku takiego wyposażenia dzieci powyżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu po zapięciu pasów bezpieczeństwa. W przypadku dzieci poniżej 3 lat przejazd samochodem bez fotelika lub siedziska jest niedozwolony.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, w niezabudowanym – 100 km/h. W przypadku autostrad brak jest prawnych ograniczeń prędkości, choć zaleca się podróżowanie z prędkością do 130 km/h. Obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się na autostradach.

Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila. Wyjątkiem są kierowcy posiadający prawo jazdy przez okres krótszy niż 2 lata oraz osoby poniżej 21 roku życia – w ich przypadku niedopuszczalne jest jakiekolwiek stężenie alkoholu. Za złamanie tych przepisów grozi bardzo wysoka grzywna, areszt oraz 7 punktów karnych. Obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków.

W zależności od stopnia przekroczenia dozwolonej prędkości możliwe jest nałożenie mandatu w wysokości: na terenie zabudowanym – 15-760 euro, na terenie niezabudowanym – 10-600 euro. Przewidziane są także punkty karne w wysokości od 0 (przekroczenie prędkości do 20 km/h) do 4 punktów karnych.

Popularne miasta: