Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia niemiecka

Kuchnia niemiecka obfituje w tłuste i mięsne potrawy. Jednocześnie jest to kuchnia niezwykle bogata – składa się bowiem na nią różnorodność tradycji kulinarnych poszczególnych landów. Ogólnie w całym kraju jada się jednak dużo chleba (Niemcy posiadają aż 300 gatunków tego produktu!), zimnych wędlin, ziemniaków, potraw mącznych i mięsnych. Dominują tu smaki oparte o proste przyprawy: sól i pieprz oraz majeranek, szczypiorek, koper czy kminek. Ponadto zaś dania urozmaica się chrzanem, majonezem, musztardą i czosnkiem.

Tradycyjne dania
Najbardziej tradycyjnymi potrawami kuchni niemieckiej są zupa z węgorza przygotowana na wołowym bulionie i golonka z kapustą i grochem. Ponadto jada się tu duże ilości różnych gatunków mięs, bardzo często w postaci kiełbasek. Biała kiełbasa to najpopularniejsza potrawa spotykana w Brandenburgii. Innym znanym daniem mięsnym jest pieczona gęś lub nadziewane gęsie żołądki.

Spośród ryb na niemieckich stołach najczęściej pojawiają się karpie, węgorze, pstrągi i okonie. Z warzyw największą popularnością cieszą się szparagi, kapusta, kalafior i brukselka. Z potraw mącznych należy wymienić Schinkennudeln (pieczone kluski) i Dampfnudel (kluski na parze).

Desery
Na deser w Niemczech często podaje się strudel jabłkowy z dodatkiem lodów waniliowych i bitej śmietany oraz smażone placki z twarogiem.

Napoje
Z kuchnią niemiecką kojarzą się oczywiście rozmaite gatunki piw – najczęściej niepasteryzowanych. Niemcy to ojczyzna Pilsnera. Co roku odbywa się tu wielkie święto piwa – Oktoberfest. Ponadto pija się tu również wina, kawę, herbatę, wodę i soki owocowe.

Popularne miasta: