Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Niemczech

Niezbędne formalności
Niemiecki rynek pracy został otwarty dla Polaków w maju 2011 roku. Podjęcie zatrudnienia na terenie tego kraju nie wymaga zatem obecnie posiadania specjalnego pozwolenia na pobyt i pracę.

Gdzie szukać pracy?
Bez znajomości języka niemieckiego w RFN możemy podjąć pracę fizyczną. Najwięcej ofert pracy znajdziemy w takich branżach, jak opieka nad osobami starszymi, sprzątanie, zatrudnienie w fabrykach na produkcji oraz przy pakowaniu i sortowaniu produktów. Ponadto w Niemczech stosunkowo łatwo znaleźć pracę sezonową, zwłaszcza przy zbiorach owoców i warzyw.

Zajęcie na terenie RFN mogą także podjąć  elektrycy i budowlańcy.  Pielęgniarki, które znają język niemiecki, znajdują zatrudnienie niemal od ręki. Podobnie jest z inżynierami i specjalistami branży IT.

Zarobki
W RFN nie ma ustalonej płacy minimalnej. Najniższy poziom wynagrodzenia stanowi wynik ustaleń związków zawodowych i związków pracodawców. W niektórych branżach istnieją natomiast minimalne stawki godzinowe. Są to: budownictwo, rzemiosło malarskie, dekarstwo, prace rozbiórkowe i złomujące. Stawka ta w zachodniej części RFN wynosi 8,49 euro za godzinę, w landach wschodnich zaś 7,50 euro. Warto pamiętać, że płace w zachodniej części Niemiec są średnio 30% wyższe niż w rejonie wschodnim (byłym NRD). Szczegółowy wykaz średniego wynagrodzenia dla różnych zawodów znajduje się na stronie: www.lohnspiegel.de.


Przydatne adresy i instytucje
W poszukiwaniu pracy w Niemczech przydatny może okazać się Federalny Urząd Pracy, który posiada 15 Regionalnych Centrali. W każdym mieście można zarejestrować się w lokalnym urzędzie pracy na podstawie dowodu osobistego i wypełnionego wniosku. Dodatkowym źródłem informacji o ofertach pracy są Europejskie Służby Zatrudnienia. Na terenie Niemiec działa obecnie 167 doradców EURES. Bieżące wiadomości znajdują się na stronie internetowej: www.eures.europa.eu.

Zatrudnienia można również poszukiwać z pomocą prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Skorzystanie z ich usług umożliwiają strony internetowe: www.jobware.de, www.carriere.com, www.cesar.de, www.stellanzeigen.de, www.berufsstart.de czy www.adp.de. Warto także przeglądać ogłoszenia w niemieckich dziennikach i tgodnikach: „Bild”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt” czy „Der Spiegel”.

Popularne miasta: