Niemcy - regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Republika Federalna Niemiec dzieli się na 16 krajów związkowych (tak zwanych landów). Są to: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Brandenburgia, Dolna Saksonia, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia. Pozostałe 3 kraje związkowe stanowią miasta wydzielone: Berlin, Brema i Hamburg.
Regiony turystyczne
Ze względu na dużą różnorodność kulturową Niemiec wyróżnia się tu aż 13 głównych regionów turystycznych. Są to:
Bawaria – region znajdujący się w południowej części kraju. Jego stolicą jest Monachium, miasto z licznymi zabytkami i muzeami. Bawaria to najważniejszy rejon sportów zimowych. W scenerii malowniczych Alp usytuowane jest Obersdof, gdzie odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Ponadto znajduje się tu słynne Jezioro Bodeńskie.
Badenia-Wirtembergia – również położona na południu. Stolicą regionu jest Stuttgart, metropolia słynąca z muzeum motoryzacji i najstarszej na świecie fabryki samochodów. Najważniejsza atrakcja regionu to natomiast miejscowość uzdrowiskowa Baden-Baden.
Saksonia – region środkowo-wschodnich Niemiec. Region ten przyciąga przede wszystkim urodą miast słynącymi z długiej i bogatej historii takich, jak Drezno i Lipsk.
Turyngia – obszar środkowych Niemiec. To teren malowniczych średniowiecznych miasteczek i Lasu Turyńskiego. Weimar w Turyngii był najważniejszym ośrodkiem niemieckiej literatury romantycznej, zaś w Eisenach urodził się Jan Sebastian Bach.
Hesja – leży w obszarze Średniogórza Niemieckiego. Przyciąga turystów urokami Frankfurtu nad Menem. Warto tu zobaczyć między innymi wspaniałą gotycką katedrę koronacyjną.
Nadrenia-Palatynat – położona na zachodzie kraju. W dolinie Renu usytuowane jest między innymi Moguncja, miasto z zabytkami z epoki średniowiecza i baroku.
Nadrenia Północna–Westfalia – usytuowana w okolicach Niziny Niemieckiej i Średniogórza. Znajduje się tu Kolonia, malownicza metropolia z zespołem średniowiecznych zabytków oraz Bonn.
Saksonia-Anhalt – znajduje się w górach Harz. W tym obszarze leży między innymi Wittenberga, dawna siedziba elektorów saskich.
Brandenburgia – leży na terenie Pojezierza Brandenburskiego. Największe znaczenie turystyczne w tym regionie posiada Berlin, stolica kraju oraz Poczdam z rezydencją królów pruskich.
Meklemburgia i Przedmorze – zlokalizowane w północnej części kraju, na Pojezierzu Meklemburskim oraz wybrzeżu Bałtyku. W tym regionie znajduje się między innymi Ravensbrück z muzeum martyrologii.
Dolna Saksonia – położona na północ od gór Harz. Najważniejszym miastem w regionie jest Hanower, znany z różnorodnych targów handlowych.
Szlezwik-Holsztyn – zlokalizowany na południu Półwyspu Jutlandzkiego. W Szlezwiku znajduje się siedziba książąt holsztyńskich. Ponadto zaś atrakcyjna pod względem turystycznym jest Kilonia.
Hamburg – niemieckie miasto portowe, słynące z renesansowych zabytków, a także targów Haburger Messe.