Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Litwy

Litwa to nadbałtycki kraj, członek Unii Europejski, graniczący z Rosją, Polską, Białorusią i Łotwą. Zamieszkiwany przez niecałe 3 miliony obywateli. Stolicą kraju jest Wilno. Litwa jest państwem zróżnicowanym kulturowo, bo oprócz Litwinów mieszka tu wielu Polaków, Rosjan, Białorusinów czy Ukraińców. To dynamicznie rozwijające się państwo, które coraz częściej stanowi dla Polaków kierunek turystyczny.

Podróż samochodem

Litwa jest naszym bezpośrednim sąsiadem, więc w tym przypadku możemy postawić na różne formy transportu. Podróż samochodem osobowym jest jedną z nich. Przykładowa trasa łącząca stolice – Warszawę i Wilno – to w zależności od wariantu 450-500 km, na których pokonanie zarezerwować trzeba około 6 godzin. Wjeżdżając na Litwę nie musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami, bowiem tamtejsze drogi ekspresowe i autostrady są bezpłatne.

Podróż autobusem

Trasę tę można pokonać także transportem zorganizowanym. Na Litwę kursują z Polski bezpośrednie autokary takich przewoźników jak Biacomex, Eurolines, Ecolines. Bilet w jedną stronę można kupić za mniej, niż 100 zł. Czas podróży z Warszawy wynosi około 10 godzin.

Podróż koleją

Miłośnicy podróżowania koleją na pewno zauważą, że połączeń między Polską a Litwą jest wyjątkowo mało. Dotyczy to zwłaszcza osób spoza stolicy Polski. Jeśli jednak chcesz dotrzeć do kraju naszych wschodnich sąsiadów pociągiem, najlepszym rozwiązaniem jest podróż z Warszawy. Stąd kursuje bezpośredni pociąg Warszawa-Wilno (25-30 euro w jedną stronę), a także połączenie Warszawa-Sestokai (stamtąd kontynuowanie podróży litewskimi liniami).

Po Litwie warto poruszać się pociągiem ponieważ to najszybsza i najtańsza forma transportu. Tabor został w ostatnich latach unowocześniony, więc podróż nie powinna być przykrym doświadczeniem. Przejazd na przykładowych trasach: Wilno-Kowno (105 km, 18-22 zł), Wilno-lotnisko (4 km, 3 zł), Wilno-Kłajpeda (350 km, 60 zł).

Podróż samolotem

W porównaniu do cen transportu autobusowego i kolejowego, przelot samolotem na Litwę to wyjątkowo droga przyjemność. Na przykładowej trasie Warszawa-Wilno kursują samoloty takich linii jak LOT, Air Baltic czy Finnair. Cena biletu to od 350 do nawet 1500 zł. Nie wszystkie loty są w tym przypadku bezpośrednie – wiele z nich wiąże się z międzylądowaniem na Łotwie czy w Finlandii. Bezpośrednie loty z Polski obsługują lotniska cywilne w Wilnie, Kownie i Pałądze. Są to główne międzynarodowe porty lotnicze w tym kraju.

Co warto zobaczyć?

Litwa to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie kraj. Najpopularniejszym kierunkiem jest stolica, czyli Wilno. Uważane jest za najpiękniejsze litewskie miasto pełne zabytków, kościołów, z malowniczą starówką. Na uwagę zasługuje także Kowno, czyli centrum kulturalne i przemysłowe, w którym przyroda przeplata się z historią. Warto odwiedzić również Kłajpedę, czyli port położony nad Bałtykiem. Znajdziemy tu np. Muzeum Morskie. Fanów historii i monumentalnych budowli powinien zainteresować zamek w Trokach. Dzisiaj to zaledwie XX-wieczna rekonstrukcja warowni z XIV wieku, ale warto ją zobaczyć.

Wyznaczanie trasy