Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia litewska

Kuchnia 
Charakterystycznym daniem narodowym na Litwie są Cepeliny – jest to specjalna odmiana dużych pierogów z nadzieniem mięsnym, które podawane są ze skwarkami i śmietaną. Jeśli przyjeżdżamy w celach turystycznych, to wskazane jest, aby pochwalić gospodarza po zjedzeniu, gdyż Litwini są na punkcie cepeliny bardzo wrażliwi. Niespotykaną w innych rejonach świata potrawą są również wędzone uszy świni. Dominuje bardzo sycąca kuchnia i trudno tu znaleźć w restauracjach chociażby lekkostrawne sałatki. Innym regionalnym daniem są kibiny – to kolejna odmiana pierogów z nadzieniem mięsnym. Najczęściej stosowanym farszem jest baranina. Inną odmianą pierogów są Czebureki – smażone są na głębokim oleju, nadziewane farszem, a następnie podawane z gorącą zupą do popicia. 
 
Najpopularniejsze wędliny to Kindziuk – jest bardzo sucha, kwaskowata i pieprzna, a także Bandziuk – jest mniej kwaskowata od Kindziuka i krócej dojrzewająca. Dużą popularnością cieszy się również Kugel, czyli babka ziemniaczana ze skwarkami. Latem Litwini cenią sobie chłodnik litewski, czyli specjalną zupę podawaną na zimno z ogórków, buraków, śmietany, kwaśnego mleka, ugotowanych ziemniaków, koperku i jajek. Bliny żmudzkie to z kolei grube placki z ugotowanych ziemniaków, nadziewane grzybami lub mięsem. 
 
Napoje 
Najpopularniejszym napojem bezalkoholowym jest kwas litewski, wytwarzany z czarnego żytniego chleba. Jego popularność jest tak duża na Litwie, że prawo do jednej z marek wykupiła Coca – Cola. 
 
Wśród napojów alkoholowych dominują litewskie miody pitne o nazwie suktinis. Drugim najpopularniejszym napojem (dostępnym również w Polsce) jest trauktine – jest to specjalnie przygotowana litewska nalewka, robiona na miodzie, jeżynach, żurawinie lub wiśniach. Najchętniej kupowanym piwem na Litwie jest Svyturys, dostępny w kilku odmianach (Pils, ciemne lub białe pszeniczne). 
Popularne miasta: