Ceny na Litwie
Ceny na Litwie zależą przede wszystkim od lokalizacji. W największych miastach i najpopularniejszych miejscowościach turystycznych jest tradycyjnie najdrożej. Przyjmuje się jednak, że ceny są podobne do naszych, choć w niektórych przypadkach nieco wyższe. Walutą Litwy jest lit litewski (LTL), którego kurs waha się pomiędzy: 1,2 a 1,3 PLN.
Dotyczy to zwłaszcza żywności. Pojedyncze artykuły spożywcze bywają znacznie droższe, niż w Polsce. Przykłady: kostka masła – 5-6 zł, 1 litr soku owocowego – 6-7 zł, 1 kilogram żółtego sera – 30-32 zł, 1 litr oleju roślinnego – 8-9 zł.
Za nocleg w średniej klasy hostelu należy liczyć się z opłatą 30-35 zł. Wyższe ceny obowiązują w hotelach – w jednogwiazdkowym za dobę zapłacimy 60-70 zł, a w trzygwiazdkowym od 100 zł wzwyż. Turyści często wybierają kwatery prywatne, które oferują przyjemny standard i ceny nieco wyższe, niż w przepełnionych hostelach.
Należy liczyć się także z opłatami związanymi ze zwiedzaniem. Za bilet na prom płynący z Kłajpedy na pobliską mierzeję zapłacimy 2-3 zł, bus z Palangi do Kłajpedy – 6-7 zł, a wstęp do jednego z licznych muzeów – średnio 10-15 zł od osoby dorosłej.
Przykładowe ceny:
sok owocowy – 6-7 zł
kostka masła – 5-6 zł
nocleg w niskiej klasy hotelu – 60-70 zł
nocleg w średniej klasy hotelu – 100-130 zł
wstęp do muzeum – 10-15 zł
litr benzyny bezołowiowej – 5,5-6 zł