Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Litwa – kultura i religia

Religia
Na terytorium Litwy znajduje się ponad 20 odrębnych grup wyznaniowych, jednak większość stanowi niewielki odsetek ludności, licząc od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Dominującą religią na Litwie jest chrześcijaństwo, natomiast najliczniejszą grupą wiernych są katolicy, którzy stanowią ponad 77% wszystkich obywateli kraju. Drugą najliczniejszą religią jest prawosławie, jednak w przeciwieństwie do katolików stanowi niewielki odsetek wyznawców – 4,11%. Na kolejnych miejscach uplasowali się staroobrzędowcy (0,77%) oraz luteranie (0,60%). Pozostałe wyznania skupiają nie więcej niż 0,20% społeczeństwa litewskiego. Warto dodać, że kościół rzymskokatolicki pomimo swojej dominującej pozycji, został zaakceptowany na Litwie dopiero pod koniec XIV wieku. 
 
Kultura
Na Litwie można porozumieć się w języku litewskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Należy pamiętać, że zwłaszcza starsi mieszkańcy doskonale radzą sobie z językiem polskim. Nie jest jednak wskazane obchodzenie się na ulicy ze swoją narodowością. Najbezpieczniej rozmowę rozpocząć po angielsku – szczególnie z młodszym pokoleniem. W niektórych miastach obowiązuje przede wszystkim język litewski – szczególnie w Kownie, gdzie posługiwanie się innymi językami nie jest mile widziane. 
 
Warto pamiętać o najważniejszych świętach narodowych na Litwie, które różnią się od obowiązujących w Polsce:
 
13 stycznia – rocznica radzieckiego ataku na wieżę telewizyjną w 1991, gdzie zginęło wówczas 13 osób. 
16 lutego – święto ogłoszenia litewskiej niepodległości w 1918 roku.  Jest to dzień wolny od pracy.
6 lipca – Dzień Państwowy związany z koronacją pierwszego króla litewskiego – Mendoga.
11 marca – dzień odzyskania niepodległości w 1990 roku.
Popularne miasta: