Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Litwa – pogoda i klimat

Litwa położona jest w klimacie umiarkowanym, ciepłym, przejściowym i międzymorskim. Od zachodu graniczy z morzem Bałtyckim, co ma duży wpływ na występowanie silnych wiatrów. Klimat we wschodniej części kraju ma cechy kontynentalne, co wpływa na wyższe temperatury. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, natomiast średnia temperatura latem wynosi ok. 17-18 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, zaś średnia temperatura zimą różni się w zależności od regionu – na wybrzeżu wynosi ok 0 stopni Celsjusza, natomiast we wschodniej części kraju ok. 7 stopni Celsjusza. Średnie roczne opady wynoszą ok 600 – 800 mm. Najczęstsze opady występują latem w zachodniej części Wysoczyzny Żmudzkiej. 
 
Warto dodać, że najniższa odnotowana temperatura została odnotowana 1 lutego 1956 roku, kiedy to termometry wskazywały -42,9 stopni Celsjusza. Najcieplej w historii Litwy było 30 lipca 1994 roku – 37,5 stopni Celsjusza.
 
Popularne miasta: