Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Litwie

Podstawowe informacje
Litwa to niewielkie państwo w Europie Środkowej, należące do grupy krajów bałtyckich. Litwa leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jej ukształtowanie powierzchni jest w większości nizinne, a najdłuższa litewska rzeka to Święta o długości 246 km  (najdłuższą rzeką przepływającą przez terytorium Litwy jest zaś Niemen). Państwo graniczy z Rosją, Polską, Białorusią i Łotwą. Pod względem ustroju politycznego Litwa jest republiką parlamentarną, na czele której stoi prezydent.

Ludność
Całkowita populacja Litwy wynosi ponad 2,9 milionów ludzi. Blisko 85% ludności stanowią Litwini, duże grupy mniejszości narodowych to natomiast Polacy i Rosjanie.

Największe miasta
Największym miastem i stolicą Litwy jest Wilno, z populacją ponad 500 tysięcy mieszkańców. Inne duże miasta to Kowno (ponad 300 tysięcy ludzi), Kłajpeda (ponad 150 tys.), Szawle (ponad 100 tys.), Poniewież (ponad 90 tys.) i Olita (ponad 50 tys.).

Transport
Łączna długość dróg Litwy wynosi 79,497 tys. km, w tym 417 km autostrad. Infrastruktura dróg jest bardzo podobna do polskiej. W kraju dominuje transport samochodowy i kolejowy (1,771 tys. km torów). Funkcjonuje tu również transport wodny na rzekach Niemen i Wilia oraz na Jeziorach Trockich, a także porty morskie – największym jest Kłajpeda. Główne międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Wilnie, Kownie i Połądze.

Jak dotrzeć z Polski
Obecnie z Polski na Litwę nie można dotrzeć pociągiem – połączenia są zawieszone w związku z pracami przy budowie linii Rail Baltica. Dogodnym środkiem podróżowania na Litwę są natomiast autobusy Lux Express na trasie Berlin – Wilno przez Warszawę. Można oczywiście pojechać na Litwę własnym samochodem – przez Ogrodniki-Lazdijai lub Budzisko-Kalvarija.

Inną możliwością jest droga lotnicza – z Warszawy do Wilna mamy bezpośrednie loty z liniami LOT za około 1400 zł. Średni czas lotu wynosi godzinę i 5 minut.  

Turystyka
Litwa to kraj o zachwycającej przyrodzie – bogactwo jezior, lasów i rzek, a także wybrzeże Morza Bałtyckiego tworzą wspaniały krajobraz. Oczywiście warto zobaczyć stolicę kraju, Wilno, będącą niepowtarzalnym połączeniem wpływów Zachodu (renesansowa i barokowa architektura) i Wschodu (styl bizantyński). Innym regionem koncentracji ruchu turystycznego jest południe kraju, obszar między Niemnem a Dźwiną, czyli Pojezierze Wileńskie, gdzie szczególnie warto odwiedzić Troki i Kowno. Nie sposób pominąć oczywiście wybrzeża Bałtyku z miastem Kłajpedy i obszarem Mierzei Kurońskiej.

Popularne miasta: