Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Litwa – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny 
Litwa podzielona jest na 10 okręgów, które dzielą się na 60 regionów. Te z kolei zostały podzielone na 53 rejony i 7 rejonów miejskich, do których zaliczamy największe miasta znajdujące się na Litwie: Wilno (stolica kraju), Kowno, Kłajpeda, Szawle, Olita, Połąga i Poniewież. Ponadto każdy rejon podzielony jest na 546 gmin. Te mogą obejmować kilka wsi lub część małego i dużego miasta. Najbardziej zaludnionymi regionami są Dainava (Kowno) oraz Silainiai (Kowno) – ponad 70 tysięcy mieszkańców. Osobą zarządzającą gminą jest mer, natomiast w miastach wybierany jest burmistrz. 
 
Regiony turystyczne 
Najpopularniejszym regionym turystycznym jest Wilno, ze szczególnym uwzględnieniem Starego Miasta, znajdującego się w centralnej części miasta. Wśród obowiązkowych punktów wyróżnić należy piękną Starówkę, zabytkowe pałace oraz kościoły. Drugim najpopularniejszym regionem jest Wybrzeże Litewskie, słynące z licznych kąpielisk nadmorskich, portu morskiego znajdującego się w Kłajpedzie oraz wydm na Mierzei Kurońskiej. Trzecim najbardziej obleganym przez turystów regionem turystycznym jest Pojezierze Wileńskie, które przyciąga kuracjuszy oraz pielgrzymki.
Popularne miasta: