Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Litwie

Do poruszania się po litewskich drogach uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy kategorii B (dot. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz przyczep do 750 kg).

Pasażerowie samochodu zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu, o ile takowe są zainstalowane w pojeździe. Przewożenie dzieci do 3 lat możliwe jest jedynie w foteliku. Dzieci do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu w foteliku lub siedzisku dopasowanym do ich rozmiarów.

W pojeździe należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, wyposażoną apteczkę, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową. Opony zimowe obowiązkowe są w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia. Światła mijania muszą być włączone przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia.

Na Litwie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h na terenie zabudowanym. Na autostradach maksymalna prędkość to 130 lub 110 km/h, a na drodze dwupasmowej do 110 i 100 km/h. Wyższa wartość obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do 1 października. Na drodze asfaltowej można poruszać się z prędkością do 90 km/h, a na pozostałych drogach – 70 km/h.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,4 promila. W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej, niż przez 2 lata, wartość maksymalna wynosi 0,2 promila.

Popularne miasta: