Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Litwę

Polscy kierowcy doceniają jakość litewskich dróg, które w większości przypadków są w lepszym stanie, niż nasze rodzime. Podróżowanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami – drogi ekspresowe oraz autostrady są bezpłatne dla samochodów osobowych. Kierowca musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, zalecana jest także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i inna polisa gwarantująca pokrycie kosztów leczenia czy transportu chorego do kraju.

Na Litwie obowiązują wysokie mandaty. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu to od 1200 do nawet 3800 zł, a za przekroczenie prędkości można zapłacić od 1200 do 1700 zł. Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa przewidziany jest mandat w wysokości – 100-250 zł, a za złe parkowanie – 100-350 zł. Policjanci przeprowadzają bardzo częste kontrole drogowe.

Po kraju najrozsądniej poruszać się transportem zorganizowanym. W większych miastach działa komunikacja miejska – autobusy oraz trolejbusy. Bilet kosztuje 2-3 zł. Szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z żółtych busów kursujących na stałych trasach. Poruszają się o wiele sprawniej, niż np. miejskie autobusy, a przejazd nimi kosztuje niemal tyle samo (kilka złotych).

Do poruszania się między litewskimi miastami najlepiej wybrać transport kolejowy, którego sieć z roku na rok jest coraz bardziej rozwinięta. Istnieją bezpośrednie połączenia z najpopularniejszymi miastami.  Na Litwie działają 4 lotniska międzynarodowe (Kowno, Pałąga, Szawle, Wilno) oraz kilkanaście krajowych. Jest to jednak mały kraj, więc korzystanie z samolotów kursujących między miastami nie jest opłacalne, ani konieczne.

Popularne miasta: