Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Hiszpanii

Informacje ogólne

Hiszpania leży w Europie Zachodniej, na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy z Portugalią, Francją, Andorą i Gibraltarem. Do Hiszpanii należą Baleary, Wyspy Kanaryjskie oraz Ceuta i Melila w Afryce. Powierzchnia kraju wynosi 504 tys. km2, liczba ludności ok. 47 mln. Stolicą kraju jest Madryt, językiem urzędowym hiszpański, walutą euro, dominującą religią katolicyzm. Hiszpania należy do Unii Europejskiej, NATO i układu z Schengen. http://www.trasa.info/wyznaczanie-trasy/warszawa-nowy-jork

Podział administracyjny Hiszpanii

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych, posiadających własne władze ustawodawcze i wykonawcze. Do wspólnot zaliczają się również Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Posiadłości afrykańskie: Malila i Ceuta mają status miast autonomicznych. Wspólnoty dzielą się na prowincje, te zaś na gminy.

Jak dostać się do Hiszpanii?

Najszybszym sposobem dotarcia do Hiszpanii jest samolot, najtańszym autokar. Można również spróbować podróży własnym samochodem lub koleją, choć jest ons długa i dość kosztowna.

Wybór połączeń lotniczych jest bardzo szeroki. Tanie linie lotnicze Wizzair i Ryanair obsługują połączenia z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Rzeszowa do Madrytu, Barcelony, Alicante i Malagi. Tradycyjni przewoźnicy – LOT i Iberia oferują połączenia z Warszawy do Madrytu. Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji możemy liczyć na bilet samolotem rejsowym w cenie nawet 300 – 350 zł. W sezonie letnim ceny są dużo wyższe i sięgają nawet 2 tys. zł. Najważniejsze lotniska międzynarodowe w Hiszpanii znajdują się w Madrycie, Barcelonie, Alicante, Walencji, Sewilli, na Teneryfie, Ibizie, Majorce, Gran Canarii. Narodowym przewoźnikiem jest Iberia.

Istnieje również wiele połączeń autokarowych z większości miast w Polsce do większych i mniejszych miast w Hiszpanii. Cena biletu z Warszawy do Madrytu w obie strony to ok. 700 – 850 zł. Podróż trwa ok. 40 – 45 godzin lub dłużej, w zależności od ilości przystanków pośrednich. Połączenia obsługuje np. Sindbad, Intercars, Interbus.

Podróż samochodem jest dość długa i opłaca się w momencie, gdy planujemy objazd po Hiszpanii. Najbardziej polecana trasa z Warszawy wiedzie przez Niemcy, Belgię i Francję. Jej długość to 2900 km, na jej pokonanie trzeba przeznaczyć dwa dni (razem z postojami). Szacowany koszt paliwa to ok. 1500 – 1800 zł w jedną stronę.

Niestety nie ma bezpośredniego pociągu z Polski do Hiszpanii. Podróż wymaga przesiadek, w związku z czym jest długa. Cena zależy od  rodzaju pociągów, jakie wybierzemy, ale jest dość wysoka. Przed wyjazdem warto sprawdzić oferty specjalne i zniżki.

Drogi w Hiszpanii

Hiszpania posiada jedną najlepszych sieci dróg w Europie. Większość autostrad jest płatna. Cena zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty pobiera się też za przejazd niektórymi tunelami. Drogi w Hiszpanii oznaczone są w następujący sposób: A – autostrady bezpłatne, AP – autostrady płatne, N – drogi krajowe i szybkiego ruchu, C- drogi lokalne. Jakość hiszpańskich dróg jest znakomita i są one świetnie oznakowane. Wzdłuż tras istnieje rozbudowana sieć noclegowa i gastronomiczna. Dodatkowym „bonusem” są piękne widoki.

Kolej

Kolej hiszpańska posiada dobrze rozwiniętą siatkę połączeń, wysoką jakość usług i  atrakcyjne,widokowe trasy . Pociągi są szybkie, czyste i komfortowe. Funkcjonują koleje dużych prędkości. Narodowym przewoźnikiem jest RENFE, ale działają także inni przewoźnicy. Kolejami państwowymi dostaniemy się do wszystkich najważniejszych miast. Dostępne są też oczywiście połączenia międzynarodowe. Wadą hiszpańskich kolei jest wysoka cena i konieczność rezerwacji miejsc we wszystkich pociągach, oprócz podmiejskich. Istnieje też limit bagażu – 20 kg na osobę. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić oferowane zniżki i promocje. W Hiszpanii funkcjonują następujące kategorie pociągów: CERCANIAS – podmiejskie, MEDIA DISTANCIA(IR), ARCO – z wagonami bezprzedziałowymi, osiągające prędkość do 200 km/h, AVE – jeżdżą na głównych trasach, osiągają prędkość 300 km/h, ALARIS, ALTARIA, TALGO, ALVIA – szybkie pociągi dalekobieżne, ESTRELLA- pociągi nocne z fotelami wypoczynkowymi, kuszetkami i wagonami sypialnymi, TRENHOTEL – luksusowy pociąg nocny. Pociąg EUROMED kursuje na trasie Barcelona – Valencia – Alicante, a pociąg DIURNO z Kraju Basków do Salamanki.

Autobusy

To zdecydowanie najbardziej polecany środek transportu po Hiszpanii, ze względu na niemal dwukrotnie niższe ceny niż na kolei. Sieć połączeń jest bardzo rozbudowana, autobusem można dotrzeć nawet do najmniejszych miejscowości. Pojazdy są klimatyzowane, czyste i punktualne.

Atrakcje turystyczne Hiszpanii

Najczęściej odwiedzanym miastem Hiszpanii jest Barcelona, gdzie znajduje się słynna Sagrada Familia, bulwar Ramblais i stadion FC Barcelona. W Madrycie zobaczymy pałac królewski i wspaniałe muzea. Nieopodal Madrytu znajduje się La Mancha – ojczyzna Don Kichota, bohatera powieści Cervantesa.Inne popularne miasta to: Granada z pałacem Alhambra, Toledo, Kordoba, w której znajduje się meczet Mezquita – jeden z najstarszych na świecie, Pampeluna, gdzie w lipcu odbywają się słynne gonitwy byków. Najbardziej obleganymi częściami hiszpańskiego wybrzeża są Costa del Sol, Costa de La Luz, Costa Blanca, Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Stolicą rozrywki, życia nocnego, clubbingu i dyskotek jest Ibiza. Miłośnicy górskich krajobrazów i wędrówek powinni odwiedzić Pierneje i Sierra Nevada. W górach Montserrat znajduje się klasztor benedyktynów o tej samej nazwie. Będąc w Hiszpanii nie wolno również zapomnieć o pokazie flamenco. Najważniejszym celem pielgrzymek religijnych jest Santiago de Compostella.
 

Wyznaczanie trasy