Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Hiszpanię

Podróżowanie po Hiszpanii samochodem to bardzo komfortowa forma transportu. Przede wszystkim z uwagi na bogatą sieć tamtejszych autostrad i dróg ekspresowych. Pozostałe trasy (w tym lokalne) także utrzymane są w dobrym stanie. Podróż ułatwiają również tunele, które znacznie skracają niektóre trasy.

W tym przypadku jednak wygoda wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż większość dróg najwyższej klasy, to drogi płatne. Warto pamiętać, że cena za przejazd zależy od kilku czynników – długości trasy, kategorii pojazdu czy terminu (drożej w godzinach szczytu, w weekendy i święta, taniej nocą). Płatne są niektóre autostrady, drogi ekspresowe, a także tunele. Ceny są bardzo różne, ale ich przedział można określić na 10-40 zł za jedną trasę.

Polscy kierowcy nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy – wystarczy krajowe, a także dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, ponieważ kontrole są częste, a mandaty wysokie. Wystarczy wspomnieć maksymalną karę finansową za jazdę pod wpływem alkoholu – równowartość aż 300 000 zł (zależy od zarobków kierowcy). Zaskoczeniem nie będą ceny na stacjach benzynowych. Średnio to 5,6-6 zł za litr benzyny bezołowiowej, czyli tyle, co w Polsce.

Popularnym rozwiązaniem dla turystów jest skorzystanie z hiszpańskich autobusów, które kursują na trasach lokalnych, jak i dalszych. Zazwyczaj są to pojazdy bardzo nowoczesne i komfortowe. Odjeżdżają ze specjalnych dworców lub zajezdni autobusowych. To opcja tańsza, niż pociąg – warto pamiętać jednak o tym, że cena zależy od popularności trasy – im częściej autobus ją pokonuje w ciągu dnia, tym jest taniej. Większość autobusów lokalnych zatrzymuje się na wielu przystankach w kolejnych miejscowościach, więc jeśli chcemy tego uniknąć, warto wybrać linie pospieszne (droższe). Cena biletu zależy przede wszystkim od długości trasy – średnio 20-30 zł za 100 kilometrów.

Jeszcze wygodniejszym środkiem transportu jest hiszpańska kolej, która uchodzi za szybką i komfortową. Sprawdza się na dłuższych trasach, a także tych lokalnych, na których kursują pociągi  „cercanias”. To podmiejska kolej działająca w obrębie większości dużych hiszpańskich miast. W tym przypadku za nieco ponad 20 zł możemy w dobrych warunkach pokonać 100 km. Dłuższe trasy wiążą się z wyższymi cenami. Jednak i na to jest sposób – warto kupić bilet nawet 2 tygodnie wcześniej, by skorzystać z atrakcyjnych rabatów. Kupując przez internet możemy liczyć nawet na 60 proc. zniżki, a w kasie na dworcu – do 40 proc.

W przypadku Hiszpanii warto także zainteresować się lokalnymi połączeniami lotniczymi. Często jest to rozwiązanie bardzo opłacalne, bo ceny za przelot z miasta do miasta bywają porównywalne z  tymi za przejazd autokarem lub pociągiem. Zwłaszcza w przypadku tanich linii lotniczych, które systematycznie proponują atrakcyjne promocje. Zaoszczędzić możemy jednak tylko wtedy, kiedy na wykupienie biletu zdecydujemy się dużo wcześniej (10-21 dni przed).

Popularne miasta: