Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Hiszpanii

Hiszpania to jeden z kierunków migracyjnych Polaków. Rynek pracy w tym kraju został otwarty dla naszych rodaków 1 maja 2006 roku. Największe szanse na znalezienie pracy mają osoby, które są zainteresowane pracą sezonową, np. zbieraniem warzyw i owoców. Pracę można podjąć także w branży turystycznej, gastronomicznej, a także w zawodzie informatyka lub w branży medycznej. Niestety, często brak znajomości języka hiszpańskiego uniemożliwia firmom zatrudnienie Polaków.

Zarobki

Pensja minimalna w Hiszpanii to obecnie 752, 85 euro. W branży turystycznej można liczyć na wysokie napiwki w okresie wakacyjnym (często wyższe niż pensja). Najwięcej zarabiają specjaliści, na przykład informatycy. Tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin.

Warunki zatrudnienia Polaków

Do podjęcia pracy zarobkowej nie potrzebujesz pozwolenia na pracę oraz pobyt w Hiszpanii. Jeśli przebywasz na terenie kraju dłużej niż 90 dni, musisz się zameldować w lokalnym urzędzie. W celu podjęcia pracy konieczne jest posiadanie numeru NIE, czyli numeru identyfikacji cudzoziemców, który uzyskasz podczas rejestracji do Centralnego Rejestru Cudzoziemców. Wpis do ewidencji cudzoziemców uzyskasz, gdy wypełnisz odpowiedni wniosek w Biurze ds. Cudzoziemców lub na komisariacie policji.

Popularne miasta: