Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Hiszpanii

Położenie

Hiszpania zajmuje ponad 80 % powierzchni Półwyspu Iberyjskiego, który jest położony w południowo-zachodniej części Europy. Północno-zachodnią część kraju oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od wschodu oraz południa wody Morza Śródziemnego.

W skład państwa wchodzą także Wyspy Kanaryjskie (na Oceanie Atlantyckim), Baleary (na Morzu Śródziemnym), a także dwa miasta w Afryce Południowej – Ceuta oraz Melilla. Hiszpania na północy graniczy z Francją i Andorą, na zachodzie z Portugalią, natomiast na południu z Gibraltarem i Marokiem. 

Ukształtowanie terenu

Hiszpania to kraj wyżynno-górski. Największą część państwa zajmuje wyżyna zwana Mesetą Iberyjską. Jest ona otoczona pasmami górskimi: Górami Kantabryjskimi, Górami Iberyjskimi, górami Sierra Morena oraz Górami Betyckimi. Góry Kastalijskie z kolei rozdzielają wyżynę na tereny zwane Starą i Nową Kastylią. W północno-wschodniej części kraju położone są Pireneje, które stanowią naturalną granicę państwa z Francją.

Największą niziną w kraju jest Nizina Andaluzyjska, położona w południowo-zachodniej części Hiszpanii. Linia brzegowa państwa wynosi 4000 km, jest jednak słabo rozwinięta. Najwięcej piaszczystych plaż występuje na terenie wschodnio-południowym kraju. Najdłuższą rzeką w Hiszpanii jest Ebro (930 km).

Podstawowe informacje

Królestwo Hiszpanii liczy ponad 47 mln mieszkańców. Większość z nich stanowią Hiszpanie, natomiast drugą najliczniejszą grupą etniczną w kraju są Katalończycy. Powierzchnia państwa liczy niecałe 505 tys. km kw. Stolicą kraju jest Madryt, pozostałe główne miasta to m.in. Barcelona, Sewilla, Walencja oraz Saragossa. Obowiązującą walutą w kraju jest euro, natomiast językiem urzędowym jest język hiszpański (regionalnie także kataloński, baskijski oraz galisyjski).

Dojazd

Do Hiszpanii dotrzemy bez większych problemów. Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Lot z Polski do Hiszpanii trwa m.in. 2,5 godziny ( w zależności od miasta, z którego wylatujemy oraz celu naszej podróży). Przykład: podróż z Warszawy do Madrytu trwa ok. 3,5-4 godz., natomiast z Krakowa do Barcelony ok. 2,5 godz. Jeśli zarezerwujemy bilet odpowiednio wcześnie, jego cena w jedną stronę będzie wynosić ok. 200 zł. Główne porty lotnicze w Hiszpanii znajdują się w m.in. Madrycie, Barcelonie, Palma de Mallorca, Maladze oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Do Hiszpanii możemy dotrzeć także autobusem. Jeśli skorzystamy z oferty takich przewoźników, jak na przykład Intercars, za podróż w jedną stronę zapłacimy 610 zł. Czas podróży to ok. 2 dni. Możemy także skorzystać z innego rozwiązania – podróży własnym samochodem. Niestety, taka wyprawa jest dosyć męcząca i kosztowna. Odległość między Warszawą a Madrytem wynosi ok. 2900 km.

Turystyka

Hiszpania to idealne miejsce na wypoczynek. Piękna pogoda, wysokie temperatury, liczne zabytki i plaże zachęcają do pobytu w tym kraju turystów z całego świata. Ci, którzy chcą wypocząć, na miejsce swojego pobytu wybierają wybrzeża Costa Brava, Costa del Sol lub Costa de la Luz. Ci, którzy lubią zwiedzać, najczęściej udają się do Madrytu lub Barcelony. Dużą popularnością cieszą się także Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary.

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO znalazło się wiele obiektów z Hiszpanii, na przykład gotycka katedra Santa Maria w Burgos, Pałac Muzyki Katalońskiej w Barcelonie czy szlaki pielgrzymkowe do Santiago de Compostella.

 

 

 

 

Popularne miasta: