Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Hiszpanii

Poruszanie się hiszpańskimi drogami samochodem, to bardzo komfortowa forma podróżowania. W kraju funkcjonuje bardzo bogata sieć dróg ekspresowych oraz autostrad. Drogi lokalne utrzymane są zazwyczaj w dobrym stanie. Sporym ułatwieniem są tunele, dzięki którym pokonanie niektórych tras możliwe jest w wyraźnie krótszym czasie.

W tym przypadku za wygodę trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Wiele odcinków autostrad, dróg ekspresowych oraz tuneli wymaga uiszczenia opłaty. Ceny zależą od kilku czynników – przede wszystkim długości trasy i kategorii pojazdu. Istotny wpływ ma także termin podróży – drożej jest w godzinach szczytu, w czasie weekendów i świąt. Najmniej za przejazd zapłacimy w nocy.

Hiszpańskie drogi dzielą się na kilka kategorii. Warto przyswoić sobie ich oznaczenia – literą A oznaczane są autostrady bezpłatne, AP – autostrady płatne, N – drogi krajowe i szybkiego ruchu, a C to drogi regionalne. Nie oznacza to jednak, że opłata pobierana jest jedynie na drogach kategorii AP. Płatne bywają także drogi ekspresowe i tunele. Kwoty pobierane za przejazd samochodem osobowym dotyczą pojazdu kategorii L, więc w cenniku powinniśmy zwrócić uwagę na pozycje oznaczone tą literą.

Przykładowe ceny za niektóre odcinki dróg:

A1 – Burgos-Arminon – 40-45 zł
R-4 – obwodnica Madrytu – 15-25 zł
C33 – Barcelona-Montmelo – 8-10 zł
E9/C16 – tunel Cadi – 40-45 zł

Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, bo za ich złamanie grożą wysokie mandaty. Za jazdę pod wpływem alkoholu może to być kwota od 2000 do nawet 300 000 zł! Najwyższa stawka zależy od dochodów kierowcy. Za przekroczenie prędkości zapłacimy do kilku tysięcy złotych, a za brak włączonych świateł, korzystanie z telefonu komórkowego czy brak zapiętych pasów – do 1000 zł.

Litr benzyny bezołowiowej w Hiszpanii kosztuje 5,6-6 zł.

Popularne miasta: