Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Hiszpanii

Do poruszania się hiszpańskimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B upoważnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (w tym przyczepa do 750 kg). W przypadku kontroli należy okazać także dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

W samochodzie powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek, koło zapasowe, kamizelka odblaskowa, a także dodatkowe okulary dla kierowcy, jeśli z takowych korzysta. Zalecane jest posiadanie wyposażonej apteczki oraz zabezpieczeń antywłamaniowych.

Ograniczenia prędkości obowiązujące w Hiszpanii to 50 km/h w terenie zabudowanym, na autostradach i drogach ekspresowych – do 120 km/h. W terenie niezabudowanym: w przypadku drogi o więcej, niż jednym pasie w danym kierunku – 100 km/h, na pozostałych – 90 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy – 0,5 promila.

Dzieci do 12 lat i 135 cm wzrostu należy przewozić w specjalnych fotelikach lub na podwyższeniach – dotyczy zarówno przedniego, jak i tylnych siedzeń. Dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą podróżować zabezpieczone jedynie fabrycznie zainstalowanymi w pojeździe pasami bezpieczeństwa.

Światła mijania należy stosować w nocy na autostradach i drogach ekspresowych oraz w tunelach, a pozycyjnych – nocą w terenie zabudowanym. Przy złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi należy skorzystać ze świateł przeciwmgielnych.

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat od 2000 do nawet 300 000 zł! Najwyższa stawka zależy od dochodów kierowcy. Za przekroczenie prędkości zapłacimy do kilku tysięcy złotych, a za brak włączonych świateł, korzystanie z telefonu komórkowego czy brak zapiętych pasów – do 1000 zł.

W hiszpańskim prawie drogowym nie ma przepisów dotyczących używania opon zimowych, więc ich stosowanie zależy od woli kierowcy. Łańcuchy na kołach dozwolone są wyłącznie przy bardzo oblodzonej lub zaśnieżonej drodze. Parkowanie w miastach możliwe jest przede wszystkim w strefach ograniczonego postoju, jednak maksymalnie przez 1,5 godziny. Ograniczenia czasowe nie dotyczą godzin nocnych.

Popularne miasta: