Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Hiszpania - kultura i religia

Religia

Hiszpania to kraj zdecydowanie katolicki. Celem wielu pielgrzymek z całego świata jest słynne Santiago de Compostela. Mimo to, zainteresowanie religią w Hiszpanii słabnie. Coraz więcej ludzi młodych określa siebie mianem katolików, ale niepraktykujących lub też zalicza siebie do grona np. ateistów. Katolicy ciągle jednak stanowią zdecydowaną większość religijną w Hiszpanii, a pozostałe z wyznań to przede wszystkim islam, protestantyzm oraz judaizm.

Największym świętem religijnym w Hiszpanii jest Wielkanoc. Uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia to przede wszystkim liczne procesje, a także spektakle religijne, w których biorą udział członkowie bractw religijnych. Z kolei Boże Narodzenie jest świętem bardziej rodzinnym. W każdym domu jest żłóbek, który stanowi odpowiednik polskiej choinki. Co ciekawe, 28 grudnia to dzień żartów.

Kultura

Hiszpanie to mili, rodzinni, a przede wszystkim gościnni ludzie. Wieczorne spotkania w kręgu znajomych to ich specjalność. Hiszpania to kraj wielu fiest, podczas których mieszkańcy tańczą, śpiewają oraz biorą udział w licznych paradach. Bardzo często podczas obchodów danego święta zamykane są  instytucje państwowe, sklepy oraz szkoły.

Najważniejszym świętem państwowym jest Dzień Niepodległości, który obchodzi się 12 października (w rocznicę odkrycia Ameryki przez Kolumba). Hiszpania to kraj korridy. Słynna gonitwa byków odbywa się w Pampelunie, a o jej przebiegu piszą media z całego świata. Warto także wspomnieć o święcie flamenco, czyli Jerez de Frontera Flamenco Festival, który odbywa się w Andaluzji. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych jest Las Fallas w Walencji. Główny punktem imprezy jest pokaz sztucznych ogni.

Warto wspomnieć także o La Tomatina, czyli bitwie na pomidory. Każdego roku zabawa przyciąga turystów z całego świata. Największe szaleństwa noworoczne mają miejsce w Madrycie, na placu Puerta del Sol. Z kolei szaleństwa karnawałowe to domena Wysp Kanaryjskich. To właśnie w mieście Santa Cruz de Tenerife odbywa się jedna z najlepszych imprez karnawałowych.

Popularne miasta: