Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Australii

Australia jest jednocześnie państwem i kontynentem. Leży na półkuli południowej. Nie posiada granic lądowych z żadnym państwem. Do Australii należy wyspa Tasmania i terytoria zależne: Norfolk, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe (Wyspy Keelinga), Wyspy Morza Koralowego, Wyspy Heard i McDonalda,  Australijskie Terytorium Antarktyczne, Wyspy Ashmore i Cartiera. Stolicą Australii jest Canaberra, a największym miastem Sydney. Powierzchnia Australii wynosi 7 686 850 km2, co daje 6 miejsce na świecie, natomiast liczba ludności to ok. 22,8 mln. Obowiązującą walutą jest dolar australijski, językiem urzędowym angielski, dominującą religią jest katolicyzm i anglikanizm. Oficjalna nazwa kraju to Związek Australijski. Australia należy do Brytyjskiej Wspólnoty narodów i ma status dominium. Głową państwa jest władca Wielkiej Brytanii reprezentowany przez gubernatora generalnego, który sprawuje faktyczne rządy.

Podział administracyjny

Australia jest państwem federacyjnym, podzielonym na 6 stanów: Australia Południowa, Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania, Wiktoria i 3 terytoria federalne: Australijskie Terytorium Stołeczne, Terytorium Jervis Bay, Terytorium Północne. Każdy ze stanów posiada własnego gubernatora, premiera i parlament. Na terytoriach zależnych i federalnych obowiązuje prawo federalne, jedynie Norfolk, Terytorium Północne i Australijskie Terytorium Stołeczne mają własną administrację. Terytorium Stołeczne nie posiada gubernatora –niektóre jego funkcje sprawuje gubernator generalny Australii.

Jak dostać się do Australii?

Ze względu na odległość właściwie jedynym sposobem dostania się do Australii jest samolot. Lot jest długi i trwa ok. 26 – 30 godzin. Nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską a Australią, dlatego zazwyczaj są konieczne międzylądowania w Europie i Azji (najczęściej w Singapurze, Bangkoku, Hong Kongu, Seulu). Podróż może odbywać się na jednym bilecie – wtedy nasz bagaż nadawany jest w porcie wylotowym, a odbierany w miejscu docelowym, w przypadku opóźnienia lotów mamy w cenie biletu zapewniony transport. Tańszą opcją może być podróż etapami, na kilku biletach, np. z Warszawy do Londynu, a potem do Australii z międzylądowaniem w Azji. W tym przypadku nie mamy jednak gwarancji przelotu w razie opóźnienia. Niektóre linie lotnicze oferują podróż ze stopoverem, czyli kilkudniowym postojem w jednym z miast Azji.W zależności od linii lotniczych i terminu rezerwacji podróż do Australii to wydatek 5- 7 tys. zł w jedną stronę. Aby znaleźć tańszy bilet najlepiej korzystać z wyszukiwarek zagranicznych.

Drogi w Australii

Drogi w Australii są znakomitej jakości. Obowiązuje ruch lewostronny. Większość miast posiada dobrze rozbudowany system obwodnic i tuneli. Korzystanie z autostrad oraz niektórych mostów i tuneli jest płatne. Drogi w Australii podzielone są na 5 klas: M – najważniejsze drogi, w tym autostrady, A – drogi międzymiastowe lub międzyregionalne, B – drogi o mniejszym znaczeniu oraz dojazdowe do dróg klasy M i A, C – drogi dojazdowe i łączące mniejsze miejscowości, D – drogi nieutwardzone.

Kolej
Australia posiada kilka większych linii kolejowych łączących najważniejsze miasta. Ponadto kursują pociągi miejskie i podmiejskie oraz kolejki turystyczne. Podróżowanie koleją pozwala na zwiedzenie kraju, ale jest niestety dość drogie i czasochłonne. Turyści najczęściej korzystają z usług Great Southern Rail. Do wyboru jest kilka rodzajów wagonów: najtańszy Red Service z miejscami do siedzenia, prysznicem i toaletą, Red Service Premium z wagonem barowym, Gold Service – wagon sypialny z łazienką w każdym przedziale i posiłkami w cenie, Platinum Service – przedział – apartament dla dwóch osób. Dostępne są pakiety podróż + nocleg + zwiedzanie. Najpopularniejsze pociągi to Indian Pacific z Sydney przez Adelajdę do PerthThe Ghan z Adelajdy do Darwin, Overland z Adelajdy do Melbourne, The Southern Spirit z Adelajdy przez Melbourne do Brisbane. Trasy pociągów są tak pomyślane, aby dotrzeć do najważniejszych atrakcji w dzień. Przejazd najtańszym wagonem typu Red service z Sydney do Perth kosztuje ok. 780 $, podobnie na trasie Adelajda – Darwin, bilet z Adelajdy do Melbourne kosztuje ok. 100 $. Korzystne cenowo przejazdy oferuje przewoźnik Countrylink. Ma on w swojej ofercie pociągi z Sydney do Brisbane, Armidale, Moree, Griffith, Broken Hill oraz Canberry. Queensland Railways oferuje przejazdy dalekobieżne, podmiejskie i pociągi turystyczne. Mapę sieci kolejowej Australii i informacje na temat pociągów można znaleźć na stronie: www.railpage.org.au/railmaps i www.railausralia.com.au

Autobusy

Największym przewoźnikiem autokarowym w Australii jest Greyhound. Cena biletu zależy od trasy i rodzaju biletu. Inny przewoźnik, Countrylink, oferuje przejazdy autokarowe pomiędzy miastami południowo wschodniej Australii. Bardzo dobrą opcją jest OzExperience. W firmie tej można wykupić bilet na daną trasę ważny przez 6 miesięcy. W trakcie podróży można zatrzymywać się w różnych miejscach na dowolnie długi czas, czyli poświęcić klika dni na zwiedzanie jednego miejsca, a potem wsiąść w autobus i jechać dalej na tym samym bilecie.

Atrakcje turystyczne Australii

Trudno wymienić wszystkie atrakcje turystyczne Australii. Kraj ten słynie przede wszystkim ze wspaniałej, dzikiej przyrody. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą: Red Centre – centrum outbacku z Ayers Rock, świętą górą Aborygenów i miejscowościami Alice Springs, Coober Pedy i Darwin; Tasmania; Queensland, gdzie znajduje się największa na świecie rafa koralowa; Park Narodowy Kakadu, półwysep York, Góry Śnieżne i Góra Kościuszki, kopalnia złota w Tennant Creek, Kanion Królewski w parku narodowym Watarrka. Jeżeli chodzi o miasta koniecznie trzeba zwiedzić Sydney, Melbourne, Canaberrę, Brisbane, Adelajdę.

Wyznaczanie trasy