Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia australijska

Australijska kuchnia jest różnorodna. Dzieli się na kuchnię Aborygenów oraz na tradycyjną i nowoczesną kuchnię australijską.
 
Menu rdzennej ludności jest bogate w zioła, nasiona oraz owoce, tj. serca palmowe, mirt cytrynowy, liście eukaliptusa, owoce quandong, orzechy makadamia i kasztany wodne. Z mięs najczęściej wykorzystuje się: kangury, strusie, żółwie, jaszczurki i larwy owadów. Obecnie w wielu restauracjach znajdziemy potrawy kuchni aborygeńskiej m.in. steki z kangura w sosie z owoców quandong, lody z nasion akacji australijskiej lub filety ze strusia emu. 
 
W tradycyjnej kuchni australijskiej widać wpływy anglosaskie. Smażone kiełbaski, fasola, pudding oraz meat pie to typowe przykłady smakołyków z kuchni angielskiej. Natomiast to głównych potraw australijskich zalicza się bezę pavlova (torcik bezowy), lamingtons (ciasto biszkoptowe przekładane dżemem i oblane czekoladą) i vegamite (pasta drożdżowa z dodatkiem przypraw).
 
Nowoczesna kuchnia australijska jest przesiąknięta wpływami różnych krajów. Głównie Tajlandii, Indii, Japonii i krajów śródziemnomorskich. Bardzo ważne są przyprawy, tj. chili, kolendra, bazylia czy kardamon, które w połączeniu z australijską cielęciną i wołowiną tworzą niesamowity smak. Tutejsza współczesna kuchnia jest pełna owoców morza m.in. krewetek, homarów, okoniów australijskich. Ponadto dużą popularnością wśród turystów cieszy się mięso z rekina. 
 
Na koniec należy wspomnieć, że w Australii produkuje się pyszne piwo. Warto skosztować złotych trunków następujących marek: Victoria Bitter, Cascade, Melbourne, Coopers i Swan. 
Popularne miasta: