Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Australii

Polacy chętnie decydują się na wyjazd do Australii w celu podjęcia pracy zarobkowej. Podstawą do szukania pracy jest znajomość języka angielskiego, dobre CV oraz referencje od wcześniejszych pracodawców – Australijczycy przywiązują ogromną wagę do doświadczenia pracowników. Największe szanse na zatrudnienie mają lekarze, dentyści, pielęgniarki, dziennikarze, informatycy, graficy oraz inżynierowie. Osoby ze słabą znajomością angielskiego najczęściej pracują jako pomoce kuchenne, sprzątaczki, roznosiciele pizzy, zbieracze owoców i warzyw lub budowlańcy. Natomiast osoby znające angielski w stopniu dobrym mogą ubiegać się o pracę w następujących zawodach: pracownicy stacji benzynowych, kelnerzy, kasjerzy w supermarketach, recepcjoniści, sprzedawcy w sklepach lub opiekuni dzieci i osób starszych. Obecnie poziom bezrobocia w Australii wynosi ok. 6,4 %.
 
Zarobki
Pensje w Australii są wypłacane w systemie cotygodniowym, dwutygodniowym lub comiesięcznym. W zależności od obejmowanego stanowiska. Minimalna stawka za godzinę pracy dla osoby dorosłej zatrudnionej na pełny etat to 16,35 dolara australijskiego lub 622,2 dolara australijskiego za tydzień pracy. Maksymalny czas pracy wynosi 38 godzin tygodniowo. 
 
Warunki zatrudnienia Polaków
Polacy mają prawo do poszukiwania pracy na terenie Australii oraz możliwość korzystania z usług tamtejszych biur pośrednictwa pracy. Ofert zatrudnienia można szukać również w prasie lokalnej oraz za pośrednictwem stron internetowych, np. http://mycareer.com.au/, http://www.seek.com.au/ i www.gumtree.com.au. Inną bardzo cenioną formą poszukiwania pracy w Australii jest osobisty kontakt i pytanie o pracę np. w restauracjach, sklepach, hotelach lub kawiarniach. Ponadto osoby, które posiadają „fach w ręku” mogą zdecydować się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, pamiętajmy o konieczności posiadania wizy (choćby studenckiej). O wizę stałego pobytu mogą starać się osoby, których wiek nie przekracza 35 lat, posiadają kwalifikacje zawodowe i zaliczyły odpowiedni egzamin z angielskiego. Rozpatrywanie takiego wniosku może trwać nawet do 2 lat. Pamiętajmy również, że przed podjęciem pracy w Australii należy założyć konto w jednym z miejscowych banków i złożyć wniosek online o numer podatkowy Tax File Number (TFN).
 
Popularne miasta: