Przewodnik po Australii
Położenie
Australia jest położona na półkuli południowej i wschodniej. Jako jedyne państwo na świecie jest zarazem kontynentem i nie sąsiaduje z żadnym innym krajem. Australia obejmuje swoim zasięgiem wyspę Tasmanię oraz różne mniejsze wyspy znajdujące się na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Populacja państwa liczy ok. 23 mln osób, z czego 71% to Anglo-Australijczycy. Powierzchnia Australii wynosi 7686850 km kw.
Ukształtowanie terenu
Jest to najniżej położony z siedmiu kontynentów. Ok. 5% obszaru Australii znajduje się na wysokości powyżej 600 m n.p.m., a średnia wysokość wynosi 292,5 m n.p.m. Tutejsze ukształtowanie powierzchni jest mało zróżnicowane. Zachodnia część lądu obejmuje Wyżynę Zachodnioaustralijską, która ma charakter równinny. Znajdują się tutaj niewielkie góry: Macdonell i Musgrave. W kierunku wschodnim teren obniża się i przechodzi w Nizinę Środkowoaustralijską. W jej skład wchodzą: Kotliny Murray-Darling i Kotlina Jeziora Eyre. Wzdłuż wschodniego wybrzeża rozciągają się Wielkie Góry Wododziałowe zwane Alpami Australijskimi. W ich najwyższej części usytuowany jest najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.).
Podstawowe informacje
Australia jest monarchią konstytucyjną i pozostaje w unii personalnej z Wielką Brytanią. Obecnie funkcję Królowej Australii pełni Elżbieta II. Językiem urzędowym jest język angielski. Obowiązującą walutą są dolary australijskie (AUD). Kraj dzieli się na 6 stanów i 3 terytoria federalne. Ponadto państwo zarządza 7 terytoriami zależnymi. Stolicą Australii jest Canaberra. Największe miasta to: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth oraz Adelaide.
Dojazd
Polskę i Australię dzieli ogromna odległość wynosząca ponad 15 000 km. Przez wzgląd na długość tej trasy nie ma żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego między tymi krajami. Podróż zajmuje ponad 20 godzin i podczas jej trwania następują dwie przesiadki. Pierwsza ma miejsce w jednym z miast europejskich, a druga w wybranych miastach Azji Południowo-Wschodniej. Zazwyczaj na tego typu lot kupuje się jeden, łączony bilet i bagaż główny nadaje się w punkcie wylotu i odbiera w Australii. Podczas przesiadek pasażerowie mają przy sobie tylko i wyłącznie bagaż podręczny. Wyloty z Polski odbywają się z: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Katowic i Rzeszowa. Koszt podróży w obie strony wynosi ok. 5 tysięcy złotych.
Turystyka
Będąc mityczną krainą Aborygenów, Australia zachwyca egzotyką i odmiennością. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem jest Sydney. Do obiektów uznawanych za znaki rozpoznawcze tego pięknego miejsca uznaje się: Operę House, Harbour Bridge i Sydney Tower. Oddalone o 50 km na zachód od Sydney Góry Błękitne oczarują nawet najbardziej wymagających turystów. Wszystko za sprawą parującego nad nimi olejku eukaliptusowego, tworzącego niepowtarzalną błękitną mgłę. Innymi miastami zasługującymi na uwagę są: metropolia Perth, pełna obiektów sakralnych Adelajda, skupisko polonijne Melbourne i miasto Hobart – będące stolicą Tasmanii. Ponadto Australia słynie z pięknych plaż, białego piasku i interesujących obiektów hotelowych Największym uznaniem wśród turystów cieszą się następujące miejscowości wczasowe: Cairns, Port Douglas, Byron Bay i Surfers Paradaise. Miłośników sportów wodnych ucieszy bliskość Wielkiej Rafy Koralowej i możliwość uprawiania różnych sportów, m.in. bardzo popularnego tutaj surfingu i paralotniarstwa.