Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Australii

Walutą obowiązującą w Australii jest dolar australijski (AUD), 1 AUD = ok. 2,8 zł. Ceny w Australii są dość wysokie. Średni koszt pobytu to ok. 400 – 500 $ na tydzień. Nie ma problemu z wymianą pieniędzy, ani płaceniem kartą kredytową, prawie wszystkie bankomaty akceptują karty Visa, MasterCard, Maestro i Visa Electron.

Ceny paliw

W Australii najpopularniejsza jest benzyna 91 – oktanowa, która odpowiada naszej benzynie U95. Dostępne są też lepsze paliwa 95 i 98 –oktanowe oraz oczywiście olej napędowy i gaz LPG. Cena za 1 litr benzyny to ok. 1,6 - 2 $. W dużych miastach działają stacje całodobowe, w mniejszych miejscowościach bywają zamykane po południu lub wieczorem. Ceny paliw zależą od dnia tygodnia – najdrożej jest we środy, najtaniej we wtorki. W supermarketach, przy zakupach za ponad 30 $, na podstawie paragonu można uzyskać zniżkę ok. 4 centów za litr na stacjach partnerskich.

Ceny produktów spożywczych

Najtańsze zakupy można zrobić w supermarketach, np. w sieci Woolworth, Coles lub IGA. Przykładowe ceny niektórych produktów: 1 litr mleka – 1-1,2 $, pieczywo tostowe – 2-2,5 $, zwykły chleb – 5$, steki wołowe 2 szt – 5-6 $, jajka (12 szt) – 3-3,5 $, coco cola duża (1,5l) – 1,5-1,8$, woda mineralana mała – 0,5 – 1 $, sześciopak piwa 11- 13 $. Najtańszy obiad w restauracji kosztuje ok. 15 – 20 $. Tanio można zjeść w pabach lub w supermarketach w tzw. food court.

Noclegi

Australia posiada dobrze rozwiniętą sieć kempingów, na których można tanio przenocować. Warto zaopatrzyć się w atlas Australia Camp 5 opisujący dokładnie wszystkie kempingi i miejsca postojowe. Atlas dostępny jest w informacjach turystycznych i na dużych stacjach benzynowych. Miejsce na polu namiotowym kosztuje ok. 15 – 20 $/osoby. Nocleg w hostelu, w pokoju wieloosobowym to wydatek rzędu 20 – 30 $, ale w Sydney może to być ok. 40 $. Pokój dwuosobowy w hostelu kosztuje ok. 60 – 80 $.

Popularne miasta: