Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Australia – pogoda i klimat

Większa część Australii leży w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego lub skrajnie suchego, na wschodzie wilgotnego, za sprawą częstych napływów morskich mas powietrza. Północna część lądu znajduje się w strefie klimatów równikowych. Na krańcach południowo-zachodnich i południowo-wschodnich Australii oraz w Tasmanii występuje klimat podzwrotnikowy morski typu śródziemnomorskiego. Średnia suma opadów w ciągu roku wynosi ok. 600 mm – liczba ta zależy od ukształtowania terenu. Na wschodnim wybrzeżu Australii i Tasmanii średnia ta wynosi ok. 1000-2000 mm. 
 
W najcieplejszym miesiącu, czyli w styczniu temperatura dochodzi do 34 st. C. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura wynosi wtedy ok. 16 st. C. Natomiast w południowo-wschodniej części Australii i na Tasmanii spada poniżej 10 st. C. Roczne wahania temperatur dochodzą do 15 st. C we wnętrzu Australii. W północno-zachodniej części kontynentu przez ok. 100 dni w roku występują burze. Na północnych wybrzeżach ok. 3 razy w roku pojawiają się cyklony tropikalne willy-willy.
 
Aktualna pogoda w stolicy Australii poniżej:
Popularne miasta: