Australia – kultura i religia
Kultura
Australia może pochwalić się niesamowicie barwną kulturą i sztuką. Zmieszanie tradycji z nowoczesnością budzi zachwyt całej społeczności. Szczególną popularnością na całym świecie cieszą się skalne malowidła i kompozycje Aborygenów, które pochodzą z trzech różnych światów: przyrody, snów i mitologii. Ponadto zachowali oni kult tradycyjnych bóstw i dawne wierzenia. Muzyka od zarania dziejów była bardzo ważną częścią ich kultury. Najbardziej znanym instrumentem muzycznym jest naturalna drewniana trąbka o nazwie didgeridoo, którą zaadoptowało wielu muzyków nie należących do kultury aborygeńskiej. Obecnie australijscy muzycy stawiają na muzykę klasyczną, współczesną oraz rockową. Międzynarodowy sukces odnieśli m.in. Kylie Minogue, Natalie Imbruglia, AC/DC, oraz sopraniści: Dame Joan Sutherland oraz Emma Matthews.
Na szczególną uwagę zasługuje australijska branża filmowa, która jest jedną z najstarszych na świecie. W 1906 roku wyprodukowano tutaj pierwszy na świecie film pełnometrażowy nazwie „The Story of the Gang Kelly”. Rodzime produkcje filmowe wyróżnia wysoka jakość oraz pomysłowość. Odpowiednia infrastruktura, wyjątkowe krajobrazy i zdolni artyści sprawiają, że w Australii chętnie kręci się filmy zagraniczne. W ostatnich latach wyprodukowano kilka pozycji, które osiągnęły ogromny sukces, m.in.: „Superman: Powrót”, serię filmową „Matrix”, „Pajęczynę Charlotty”, „Ghost Rider” i „Ruiny”.
Literatura australijska zaczęła się rozwijać pod koniec XVIII wieku. Rdzenni mieszkańcy oraz więźniowie chętnie spisywali opowiadania dając początek nowej tradycji. Książka Marcusa Clarkea pt. „For the Term of His Natural Life” oraz poematy Andrew "Banjo" Patersona – „Człowiek znad Śnieżnej Rzeki” i „Waltzing Matilda” na stałe zapisały się w historii tutejszej literatury. W 1973 roku powieściopisarz Patrick White otrzymał literacką Nagrodę Nobla za „epickie i psychologiczne mistrzostwo, dzięki któremu odkryty został nowy literacki kontynent”. Do jego najwybitniejszych dzieł należą: „Wóz ognisty”, „Węzeł i Wiwisekcja” oraz „Przepaska z liści”.
Należy również wspomnieć o zamiłowaniu Australijczyków do sportu. Już wieku temu Aborygeni organizowali sobie zawody, podczas których rzucali bumerangami, pływali i grali w siatkówkę oraz krykieta. Około 90% społeczeństwa mieszka niedaleko wybrzeża, dzięki czemu surfing jest nieodzownym elementem aktywnego spędzania czasu. Sportami narodowymi Australii są krykiet i rugby. Australijczyków pasjonuje również rodzima odmiana piłki nożnej, gra w kule oraz wyścigi konne. Każdego roku organizuje się tutaj wiele lokalnych imprez sportowych. Do największych i najpopularniejszych należą m.in. Australian Rules Football, Melbourne Cup i Surf Carnivals.
Religia
W Australii dominuje chrześcijaństwo. Według spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku zdecydowana większość Australijczyków uważa się za chrześcijan – 61,1%. Z pośród nich 25,3% nazywa siebie rzymskimi katolikami, a 17,1% anglikanami. Około 5% społeczeństwa należy do Kościoła Zjednoczonego w Australii, 22,3% ludności deklaruje brak wiary religijnej, a 9,4% nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie. Pozostali mieszkańcy to ludzie różnych wyznań, tj. judaizm (2,8%), buddyzm (2,5%), islam (2,2%) i hinduizm (1,3%).
W Konstytucji Australijskiej widnieje zapis o zakazie tworzenia kościołów oraz ingerowania w wolność religii przez rząd. Jednak każdy ze stanów posiada własną konstytucję, która pozwala na wspieranie istniejących kościołów lub budowanie nowych. Tutejsze stosunki rządu i religii są bardzo swobodne. Stała współpraca z różnymi organizacjami religijnymi zapewnia m.in. dostęp do edukacji i usług medycznych. W porównaniu spisu powszechnego z 2011 roku do tego wykonanego w 2006 roku wzrosła liczba: buddystów o 0,4%, muzułmanów o 0,5%, hindusów o 0,5% oraz osób nie przynależących do żadnej religii o 3,6%. Kościół Zjednoczony odnotował spadek liczby wiernych o 0,7%, podobnie jak chrześcijaństwo o 0,5% oraz judaizm o 0,2%.