Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa województwa podkarpackiego

Województwo podkarpackie leży w południowo – wschodniej części Polski. Jego stolicą jest Rzeszów. Graniczy z województwami małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim oraz ze Słowacją i Ukrainą. Jego powierzchnia wynosi 17 845 km2, a liczba ludności ok. 2,1 mln. Obszar województwa leży na terenach historycznej Małopolski Wschodniej, Galicji i Rusi Czerwonej.

Geografia

Na obszarze województwa podkarpackiego dominują tereny wyżynne i góry. Na południu i południowym – zachodzie znajduje się pasmo Beskidu Niskiego i Bieszczady. Większą część terenu województwa zajmuje Pogórze Środkowobeskidzkie, na które składają się pogórza Ciężkowickie, Strzyżowskie, Dynowskie, Przemyskie, Jasielskie, Bukowskie oraz Kotlina Jasielsko – Krośnieńska. Najważniejsze rzeki to: Wisła, San, Wisłok i Wisłoka. Największym akwenem wodnym jest Jezioro Solińskie.

Podział administracyjny

Województwo podkarpackie jest podzielone na 21 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu: Rzeszów, Przemyśl, Krosno i Tarnobrzeg.

Powiaty wchodzące w skład województwa: bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski.

Najważniejsze miasta

Poza Rzeszowem, Przemyślem, Krosnem i Tarnobrzegiem najważniejszymi miastami województwa podkarpackiego są: Mielec, Stalowa Wola, Dębica, Jarosław, Sanok, Jasło.

Podróż przez podkarpackie – mapa samochodowa

Przez teren województwa podkarpackiego ma w przeszłości przebiegać autostrada A4 oraz drogi ekspresowe S19 i S74. Województwo posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg krajowych, do której należą drogi: nr 9 Radom – Barwinek, nr 4 Jędrzychowice – Korczowa, nr 28 Zator – Medyka, nr 19 Kuźnica – Rzeszów, nr 77 Lipnik – Przemyśl, nr 84 Sanok – Krościenko, nr 73 Wiśniówka – Tarnów.

Obwodnice miast: Rzeszów – DK nr 4, 9, 19, Jarosław DK nr 77, 4, Dębica DK nr 4, Jasło DK nr 28, 73, Krosno DK nr 28.
 
Przejścia graniczne

Województwo podkarpackie graniczy z Ukrainą i Słowacją. Granica z Ukrainą jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Obowiązuje tu kontrola graniczna, paszportowa i celna. Polska i Słowacja należą do Strefy Schengen. Granice między tymi państwami można przekraczać bez kontroli na dawnych przejściach granicznych lub w dowolnym miejscu.

Przejścia graniczne z Ukrainą: Medyka - Szeginie, Korczowa - Krakowiec, Krościenko – Stariawa, Krościenko – Chyrów (kolejowe), Przemyśl – Mościska (kolejowe), Budomierz – Hruszów (planowane otwarcie w 2013 r.).

Dawne przejścia graniczne ze Słowacją: Beskidek, Barwinek – Komarnik, Radoszyce – Palota.

Wyznaczanie trasy