Mapa Rzeszowa
Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. Leży nad rzeką Wisłok, 90 km od granicy ze Słowacją i Ukrainą i 275 km od Warszawy. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym – stolicą aglomeracji rzeszowskiej oraz naukowym – znajduje się tu uniwersytet i politechnika. Rzeszów stanowi również ważny węzeł komunikacyjny. Przebiega tędy międzynarodowa droga E40 Drezno – Kijów, drogi krajowe nr 9 i 19 umożliwiające komunikację z północno – wschodnią częścią Polski oraz magistrala kolejowa E-30 biegnąca od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Rzeszów posiada własne lotnisko, zlokalizowane 10 km od centrum miasta, obsługujące połączenia krajowe i międzynarodowe.
Podział administracyjny
Rzeszów jest podzielony na 29 osiedli: Śródmieście – Północ, Śródmieście – Południe Pułaskiego, Gen. Grota-Roweckiego, Piastów, Gen. Dąbrowskiego, Staroniwa, Kmity (dawniej: os. Gwardzistów), Gen. Andersa, Staromieście, Tysiąclecia, Pobitno, Mieszka I, Nowe Miasto, Wilkowyja, Słocina, Zalesie, Przybyszówka, Baranówka, Króla Stanisława Augusta, Paderewskiego, Drabinianka, Krakowska – Południe, Kotuli, Załęże, Zwięczyca Biała, Budziwój, Miłocin.
Transport miejski
Po Rzeszowie można poruszać się autobusami dziennymi i nocnymi. Autobusy nocne oznaczone są literą N i numerem. Na lotnisko kursuje specjalna linia oznaczona symbolem L. obszar obsługiwany przez komunikację miejską jest podzielony na trzy strefy: A, A+B i B. Strefa A mieści się w granicach administracyjnych Rzeszowa, pozostałe strefy obejmują gminy sąsiadujące z miastem. Bilety można nabyć w punktach sprzedaży, kioskach, automatach ustawionych w niektórych punktach miasta, u kierowców i przez telefon komórkowy. Więcej informacji na temat transportu publicznego w Rzeszowie można znaleźć na stronach: http://www.mpk.rzeszow.pl/ i http://www.ztm.erzeszow.pl.
Samochodem po Rzeszowie
Miejscami, w których najczęściej tworzą się korki są: wjazd do miasta ulicą Podkarpacką, ul. Szopena w stronę mostu Zamkowego, al. Powstańców Warszawy, al. Piłsudskiego, al. Rejtana, ul. Dąbrowskiej.
W Rzeszowie nie ma strefy płatnego parkowania. Na terenie miasta znajduje się 8 miejskich parkingów powierzchniowych oferujących 375 miejsc. Parkingi wielko powierzchniowe z miejscami dla autokarów zlokalizowane są na obrzeżach miasta. Do największych należą parkingi przy ulicach Podpromie, Cienistej, Partyzantów i Paderewskiego.
Dworce kolejowe i autobusowe
Dworzec Główny PKP znajduje się w centrum miasta przy pl. Dworcowym. Bez problemu można się do niego dostać kilkoma autobusami dziennymi i nocnymi. Przez Rzeszów przebiega kilka ważnych linii kolejowych: magistrala kolejowa Zgorzelec – Medyka (granica z Ukrainą), Kraków – Medyka, Rzeszów – Tarnobrzeg i Rzeszów – Jasło. Z Rzeszowa Głównego kursują bezpośrednie pociągi do Lwowa. Drugim, mniej ważnym, dworcem jest Rzeszów – Staroniwa, znajdujący się przy ul. Dojazd Staroniwa. Pełni on funkcję stacji towarowo – osobowej. Przechodzi przez niego linia Rzeszów – Jasło.
Dworzec PKS mieści się tuż obok dworca PKP, przy ul. Grottgera 1. Odchodzą z niego autobusy komunikacji lokalnej, krajowej do Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Przemyśla i międzynarodowej do Wiednia, Salzburga, Lwowa, Kijowa i Odessy. W Rzeszowie znajduje się także Dworzec Podmiejski, zlokalizowany przy ul. Kasprowicza.
Zabytki i atrakcje
Rzeszów posiada niewielką, ale wartą obejrzenia starówkę. Jej centrum stanowi Rynek z ratuszem i pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Atrakcją jest biegnąca pod nim podziemna trasa turystyczna. Wiedzie ona przez zespół piwnic i korytarzy wykorzystywanych w przeszłości jako magazyny, składy handlowe, zakłady rzemieślnicze i schrony, a dziś pełniące funkcje muzealne. Najważniejszym zabytkiem Rzeszowa jest zamek, zw. Zamkiem Lubomirskich, mający średniowieczny rodowód. W Rzeszowie znajduje się również późnobarokowy letni pałac Lubomirskich. Jeżeli chodzi o zabytki sakralne warte odwiedzenia są: kościół farny, zespół klasztorny bernardynów, dawny konwent pijarów oraz dawne synagogi: staromiejska i nowomiejska. Na terenie miasta znajdują się dwa parki linowe. Rzeszów można zwiedzać na rowerach miejskich, dostępnych w sieci samoobsługowych stanowisk. W odległości 20 km od Rzeszowa znajduje się zamek w Łańcucie – jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zamków w Polsce ze słynną powozownią.